Tumor je za godinu dana odneo 20 hiljada života u Srbiji

Za godinu dana od karcinoma je u našoj zemlji obolelo 37.437 stanovnika, a umrlo 21.007. a poslednjih 10 godina kod muškaraca porast obolevanja za 24,3 odsto.

RAK masovno ubija stanovnike Srbije: za godinu dana, prema poslednjim, još nepublikovanim podacima Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut”, od karcinoma je obolelo 37.437, a umrlo 21.007 ljudi! Ni prognoze za budućnost nisu ohrabrujuće – očekuje se dalji porast obolevanja, ali stručnjaci tvrde da bi u narednih deceniju-deceniju i po pod uslovom da odziv na nacionalne programe ranog otkrivanja karcinoma bude dobar, postepeno mogla da opada stopa smrtnosti od ovog oboljenja.

Kod nas su inače relativno visoke stope obolevanja i umiranja od malignih bolesti. Na neke kancerogene nismo mogli da utičemo: 10 tona osiromašenog uranijuma koji je bačen na Kosovo i Metohiju i po rubovima Pčinjskog okruga ostaće večno na ovom terenu, jer je njegovo vreme raspadanja četiri i po milijarde godina. Danak već uveliko plaćamo: broj obolelih od leukemije i limfoma povećan je u poslednjih deset godina 110 odsto, a broj umrlih za 180 odsto.

Profesor Slobodan Čikarić, predsednik Društva Srbije za borbu protiv raka, upozorio je da bi ove godine u Srbiji mogla da se očekuje ekspanzija svih vrsta raka: navršava se 15 godina od bombardovanja, a toliki je i tzv. prosečni latentni period od izlaganja kancerogenom agensu do pojave solidnih i svih ostalih tumora, sa izuzetkom leukemija i limfoma, koji se brže razvijaju i imali su ekspanziju sedam godina posle bombardovanja.

– Tokom poslednje decenije došlo je do porasta stope obolevanja i umiranja od svih malignih tumora podjednako kod osoba oba pola – kaže dr Snežana Živković Perišić, epidemiolog u Institutu za javno zdravlje Srbije.

Kod muškaraca, stopa obolevanja je porasla za 24,3 odsto, a stopa umiranja za 9,9 odsto. Kod žena registrovan je porast stope obolevanja za 20 odsto, a stope umiranja za 5,4 odsto.

Stručnjaci i ovog marta, meseca borbe protiv karcinoma, ukazuju da je u našoj zemlji neprepoznavanje rizičnog ponašanja i nedovoljno korišćenje pozitivnih iskustava u sprovođenju programa prevencije i ranog otkrivanja raka iz razvijenih zemalja Evrope i sveta, i dalje značajan problem. Za svaki treći slučaj raka odgovorno je pušenje, a istraživanja pokazuju da u Srbiji puši više od trećine odraslog stanovništva, pri čemu prosečan „pušački staž” iznosi približno 19 godina. Više od trećine svih slučajeva raka je posledica gojaznosti, nepravilne ishrane i fizičke neaktivnosti, a gotovo petina odraslog stanovništva Srbije je gojazna …

– Srbija se svrstava među zemlje sa srednjim rizikom obolevanja i umiranja od malignih bolesti u Evropi – objašnjava dr Snežana Živković Perišić.

U pogledu vodećih lokalizacija raka ne razlikujemo se umnogome od ostalih zemalja sveta. Kod muškaraca su to rak bronha i pluća, kod žena – rak dojke, a podjednako je zastupljen rak debelog creva kod osoba oba pola. Rak grlića materice je već godinama jedna od vodećih lokalizacija raka kod žena u Srbiji. Godišnje od raka bronha i pluća oboli 5.200 i umre 4.600 osoba oba pola. Od malignih tumora debelog creva i rektuma oboli u proseku svake godine više od 3.700 i umre 2.600 ljudi. Od raka dojke godišnje oboli 3.500 i umre 1.600 žena. Dijagnoza raka grlića materice postavi se kod približno 1.300 žena, a svake godine više od 500 žena umre od ove vrste malignog tumora.