NAJAVLJENO VRAĆANJE ĐAČKIH KECELJA! Neki roditelji jedva čekaju, drugi se BUNE IZ JEDNOG VALIDNOG RAZLOGA

Škola i uniforme
Super Formosa / Foter / CC BY-SA

Osnovci i srednjoškolci u Srbiji, od septembra bi u školske klupe mogli da sednu u novim uniformama. Uvođenje obaveznih đačkih kecelja, kako govore ankete podržalo je više od polovine đaka i roditelja. Koliko će ova novina koštati i zbog čega ima onih koji joj se protive, Rts je istraživao u kragujevačkim školama.

 

Da li će đaci od septembra biti u školskim uniformama ili ne, odlučiće Ministarstvo prosvete. Pre toga, o tom pitanju izjašnjavali su se i roditelji. Za i protiv, sa i bez argumenata, diskutovalo se na školskim odborima. Da li je uniformisanje pitanje discipline ili, kako se čulo, gušenje dečje individualnosti?

– O kakvoj individulanosti govorimo kada smo je svi mi kao roditelji izgubili, a deca pogotovo? U ovom sistemu je to besmisleno komentarisati – kaže jedan roditelj.

Drugi pak navodi da ne moraju svi da se slože oko svega.

– Mislim da su uniforme praktične i poželjne za našu decu, jer oni u školi ipak nešto rade – napominje drugi roditelj. 

Đacima se ideja uglavnom ne dopada. Starijima je važniji stil, a mlađi čekaju odluke roditelja. 

– Među starijim devojčicama postoji problem jer se one oblače prilično neprimereno i tako dolaze u školu, oblače se zaista pogrešno, nose majice sa brtelama i slično – kaže učiteljica Olgica Dimitrijević.

Uz stav protiv, čuje se i pitanje koliko bi uvođenje uniformi moglo da košta. Sa druge strane, kupovina “odeće u trendu” – patika od deset i više hiljada dinara nije predmet spora, nasuprot najavi će jedna đačka kecelja koštati manje od 1.000.

Direktorka OŠ “Svetozar Marković” iz Kragujevaca Tatjana Marinković kaže da su đaci nižih razreda te škole pre par godina nosili uniforme.

– To nije bilo skupo i daje odgovor na sva pitanja kolika će biti njihova cena – napominje Marinkovićeva. 

Sociolog Cvijeta Jovanović kaže da da roditelji imaju pravo da pitaju ko će to finansirati. 

– Ako time želimo ili mislimo da ćemo gušiti nejednakosti koje su očigledne, mislim da efekat neće biti dobar, odnosno neće se postići cilj – smatra Jovanovićeva. 

Kecelje su obavezne u najprestižnijim školama u svetu. Njihovo ponovno uvođenje razvija kolektivni duh i osećaj pripadnosti školi. Ideja je da i đaci učestvuju u njihovom osmišljavanju.