“BERMUDSKI TROUGAO” U SRED PUSTINJE: “Zona tišine” je deo planete gde prestaju da važe zakoni prirode!

Zona tišine
print screen/youtube.com/HISTORY Asia

U ovom delu meksičke pustinje nemoguće je uhvatiti radio signal, a kompasi i sprave za orijentaciju ne pokazuju validne podatke.

 

Veruje se da smetnje uzrokuju velike zalihe magnetita pod zemljom, ali i ostaci udara meteorita. Duboko u rezervatu Mapimi na skoro 400.00 hektara nenaseljene ravnice pojavljuje se tek poneka planina i na to mesto se usuđuju da uđu samo retki.

Bendžamin Palasios je šezdesetogodišnji vlasnik tematskog NLO ranča u blizini “zone tišine”. Za njega je ovaj deo planete najvažnija sporedna stvar na svetu.

Tokom 20. veka veliki meteori su pali na jugu meksičke države Čivave i u blizini zone tišine. Dva meteora su pala na isti ranč u samo nekoliko godina razmaka. Treći je pao godine nekoliko kilometara dalje 1969.

– Kilometrima udaljeni ljudi su videli svetlo i čuli glasnu buku. Na nekim kućama su i prozori razbijeni. Mnogi naučnici su počeli da se zanimaju za ovaj deo Meksika – ispričao je Palasios.

Zanimljivo je da zona tišine nije nosila to ime sve do 1966. godine kada je kompanija Pemeks poslao ekspediciju. Pemeks je meksička naftna kompanija, a u to vreme su mislili da će otkriti bogata nalazišta nafte ispod peska meksičke pustinje.

Augusto de la Penja, vođa Pemeksove ekspedicije, bio je toliko frustriran problemima sa radiom da je dao ime Zona tišine području koje je istraživao.

Raketa Atena

Zona je nekoliko godina bila tek lokalna priča, ali u leto 1970. godine i svetski mediji su počeli da pišu o tom komadu meksičke pustinje.

Raketa Atena, lansirana iz američke vojne baze u svrhu istraživanja gornjih delova atmosfere, trebalo je da sleti negde u Nevadi. Međutim, Atena je sletela u samo srce Zone tišine i time je Meksiko završio na naslovnicama medija.

U decenijama nakon nesrećnog sletanja, nestali su svi tragovi i rakete i kratera nastalog udarcem ogromne rakete, ali i istrage o uzrocima pada Atene.