LJUDSKE KOSTI ZBUNILE ARHEOLOGE: U zemlji gde se pokojnici masovno spaljuju pronađeno MISTERIOZNO GROBLJE!

Angkor Vat
pixabay

Više od stotinu “posuda za sahranjivanje” i desetine kovčega smeštenih na grebenu u dalekoj džungli Kambodže vekovima su čuvale kosti i tajne misterioznog naroda koji je živeo u senci kraljevstva Angkor.

 

Zašto su kosti smeštene u posudama na litici visokoj 100 metara u planinama Kardamom i čiji su to zapravo ostaci, pitanja su koja su dugo mučila eksperte.

Arheološkinja Nensi Bivan, specijalizovana za utvrđivanje starosti ugljenikom, već sedam godina traži odgovore na ova pitanja, mukotrpno spajajući tragove koji je misteriozni narod ostavio na 10 nalazišta rasutih po jugozapadnoj Kambodži.

– Ko je ove kosti stavio u posude? Ovo je praksa koja nigde drugde u Kambodži nije zabeležena – tvrdi Bivan i navodi da su pojedini fragmenti stari i 6 vekova.

Deset posuda iz perioda 15. do 17. veka i 12 kovčega od kojih je najstariji iz 14. veka, pronađeni su na obližnjem nalazištu.

 

Neki veruju da potiču iz kraljevstva Sijam (današnji Tajland). Drugi, a njih je mnogo manje, smatraju da potiču iz moćnog kraljevstva Angkor koje je vladalo šest vekova i koje je dalje na severu izgradilo čuveni kompleks hramova Angkor Vat.

Stručnjaci su međutim zbunjeni zašto su kosti sačuvane u budističkoj zemlji gde je kremacija bila i ostala glavno versko obeležje.

Tep Sola, stručnjak za kambodžansku keramiku, kaže da su posude “najvišeg kvaliteta” i da njihov broj pokazuje “da je reč o svetom i praktikovanom ritualu”.

 

Ako su seljani koji žive u blizini litice i svesni postojanja posuda, o tome ništa ne govore, ostavivši tako strance da ih do mile volje proučavaju. A sva proučavanja sprovodi tim Bivanove.

Jedna od stvari koja ih zbunjuje su kovčezi poređani po litici koji su toliko mali da u njih ne može da stane dečje telo ali u kojima su pronađene kosti muškaraca i žena.