Naučnici u čudu: Znali smo da su Maje bile genilajne, ali ovo?!

Grnčarija drevnih Maja pronađena na karipskoj strani Centralne Amerike koja i danas zadivljuje naučnike pravljena je od vulkanskog pepela i lokalnog krečnjaka. Misterija počinje činjenicom da na istoku Centralne Amerike jednostavno nema mnogo vulkana niti ima tragova da su pripadnici ovog naroda vadili pepeo iz zemlje. Pa odakle im onda?!

Čvrsti i sićušni kristali cirkona pomogli su naučnicima da isključe mogućnost da je pepeo korišćen za izradu majanske grnčarije poticao od ogromne vulkanske erupcije. Međutim, time je samo produbljena dugogodišnja arheološka misterija, piše „Huffington Post”.

Grnčarija drevnih Maja pronađena na karipskoj strani Centralne Amerike pravljena je od vulkanskog pepela i lokalnog krečnjaka. Taj „recept” potiče iz perioda između 600. i 900. godine nove ere.

Sa stanovišta da je bilo reči o mnogoljudnom narodu, sa razvijenim gradovima i potrebama, majanski grnčari su svake godine koristili nekoliko tona vulkanskog pepela, ali niko ne zna gde su ga nalazili!

Na istoku Centralne Amerike jednostavno nema mnogo vulkana, niti ima arheoloških dokaza da su Maje iskopavale pepeo.

Postoji mogućnost da su drevne Maje potreban materijal nabavljale iz oblasti koje imaju vulkane, poput današnje Gvatemale, ali je to morao biti izuzetno mukotrpan posao, budući da su na dalja putovanja išli izbegavajući puteve, zbog čopora životinja.

Šta je sa velikom vulkanskom eksplozijom u kojoj je pepeo možda do majanskih gradova doneo vetar? Nova studija istražuje tu mogućnost.

Tim stručnjaka predvođen Kevinom Kofijem sa Univerziteta u Kaliforniji tvrdi da,pod mikroskopom, pepeo izgleda sveže što ukazuje na pretpostavku da je reč o nedavnoj erupciji, budući da se u vlažnoj džungli pepeo brzo raspada.

Kofi sumnja da je reč o Ilopango vulkanu u Salvadoru, čija je žestoka erupcija uništila i zakopala majanske gradove u petom veku i prekrila Centralnu Ameriku pepelom iz vulkana i onih sa Majanske grnčarije su upoređeni, ali je to samo još više zbunilo naučnike. Ispostavilo se da Ilopango nije izvor!

Iako su istraživači testirali samo delić brojnih fragmenata grnčarije, hemijski potpis kristala cirkona se razlikuje od uzorka do uzorka, što znači da je pepeo potekao od barem dva vulkana.

Tim sa Univerziteta u Kaliforniji se sada nada da će naći prave vulkane od niza onih koji se nalaze na obali Pacifika ili u možda skrivenim naslagama pepela na Jukatanu.

Postoji 11 potencijalnih kandidata među vulkanima u Centralnoj Americi.