Tajna večne mladosti je u mladoj krvi? Oni imaju odgovor na ovo (VIDEO)

Američki istraživači veruju da su otkrili način kako da kod miševa zaustave, pa čak i obrnu proces starenja i propadanja organa.

Nadu su podstakla tri nedavno objavljena nezavisna istraživanja, koja kroz eksperimente na miševima ukazuju na dramatične efekte podmlađivanja pojedinih hemijskih supstanci sadržanih u mladoj krvi.

Naučnici su otkrili da infuzije mlade krvi mogu da podstaknu pamćenje i rad mozga kao i da obrnu opadanje mišićne snage.

Istraživači su čak uspeli da identifikuju supstance u krvi koje su zaslužne za „popravku” štete nastale starenjem.

Iako su sva tri istraživanja sprovedena na miševima, naučnici veruju da bi slična, podmlađujuća terapija, bila moguća i kod ljudi.

Prvi klinički testovi na ljudima trebalo bi da počnu u narednih tri do pet godina.

Starenje je jedan od glavnih rizičnih faktora za čitav niz bolesti, od raka preko srčanih oboljenja do dijabetesa i demencije. Sa starenjem populacije, sve je veći broj ljudi koji pati od ovih bolesti, te bi terapija kadra da uspori propadanje ćelija ili čak obrne ovaj proces imala veliki potencijal u prevenciji bolesti.

U studiji, objavljenoj u časopisu Nature Medecine, stariji miševi dobijali su infuzije krvne plazme uzete sa mladih miševa, nakon čega su postizali bolje rezultate na testovima pamćenja od svojih „vršnjaka” koji nisu dobili krvnu plazmu.

Neuronske veze u hipokampusu, delu mozga odgovornog za pretvaranje kratkotrajnog pamćenja u dugoročno, postale su jače, što znači da su moždane ćelije mogle međusobno efikasnije da opšte.

– Postoji nešto u mladoj krvi što može da obrne propadanje mozga – kazao je za „Gardijan” Sol Viljeda sa Kalifornijskog Univerziteta u San Francisku i vođa jednog od istraživanja.

On je naveo da se „antiejdž” efekat dovodi u vezu sa proteinom pod nazivom Creb (CAMP response element-binding protein) koji deluje poput glavnog regulatora u mozgu, a posebno je aktivan u mladoj krvi.

U druge dve studije, istraživači sa Harvard Univerziteta su pokazali da infuzije mlade krvi podmlađuju mozak i mišiće starijih miševa, podstičući rast krvnih sudova i ćelija u mozgu.

– Moguće je da pojačana cirkulacija povećava neurološku aktivnost i funkciju, otvarajući nove terapijske strategije u lečenju neurodegenerativnih stanja nastalih usled starenja – objašnjavaju naučnici u časopisu Nature.

Infuzije mlade krvi su uticale i na podmlađivanje mišićnog tkiva kod starijih miševa, jačajući njihovu snagu i izdržljivost, ističe se u studiji objavljenoj u časopisu Science.

Istraživači sa Harvarda su pokazali da mogu da reprodukuju „antiejdž” efekat mlade krvi uz injekcije krvnog proteina GDF11, koji ima moć da podmladi mišiće i mozak, a čija se količina smanjuje tokom procesa starenja. Injekcije su uspele da vrate nivo proteina iz mlađih dana.

– Ovo bi trebalo da nam pruži nadu za zdraviju budućnost. Svi se pitamo zašto smo jači i mentalno agilniji kada smo mladi. Nema sumnje da, barem kod životinja, GDF11 ima neverovatnu sposobnost da podmlađivanja – naveo je Dag Melton, stručnjak za matične ćelije na Harvardu.