CRNOGORCI DONELI NOVI ZAKON: Nema više posla za Srbe na Jadranu

Udruženje turizma i ugostiteljstva Crne Gore traži da se odloži primena Zakona o strancima. Najviše stranih radnika iz Srbi.

 

Novi Zakon o strancima, koji je stupio na snagu 1. aprila, podigao je ogromne talase među turističkim radnicima i poslodavcima širom Crne Gore. 

Odredba koja od vlasnika ugostiteljskih objekata zahteva da prvo šansu daju domaćim sezoncima naišla je na kritike i već na početku sezone donela probleme. 

Odbor Udruženja turizma i ugostiteljstva Privredne komore (PKCG) predložio je da se odloži primena člana Zakona o strancima, koji se odnosi na pribavljanje prethodne potvrde od Zavoda za zapošljavanje kao uslov njihovog angažovanja. Ona će, smatra predsednik Odbora Dragan Ivančević, u ovoj godini napraviti velike probleme.

 On je na sednici Odbora objasnio da turistički radnici ne traže poništenje Zakona, već samo da se prolongira primena navedenog člana do naredne godine. 

– To je nešto što izaziva problem vezano za obezbeđivanje dovoljnog broja kvalitetnog stručnog kadra. Nadležni treba da pomognu predstavnicima turističke privrede kada je u pitanju kadrovska politika. Cilj je da taj zakon ne stvori haos i ne bude limit u ostvarivanju neophodnog kvaliteta – kazao je Ivančević.

Glas protiv novog Zakona digli su i ugostitelji sa primorja. Ilija Aramenko, potpredsednik Udruženja ugostitelja opštine Budva, kazao je za “Novosti” da su radnici iz zemalja okruženja važna karika i deo tima svakog ugostitelja.

– Radi se o stručnim osobama, čemu u prilog ide i da su kod vlasnika po 15 i više godina. Dešavalo se da zaposlimo i domaću radnu snagu, ali smo njima bili nezadovoljni. Recimo, već posle petnaestak dana smo morali da ih otpuštamo zbog nestručnosti i neposlušnosti, a bilo je primera da su se čak i fizički obračunavali sa vlasnicima objekata – tvrdi Aramenko.

Ove godine za strance je izdato preko 23.000 dozvola.

Najveći broj je izdala Područna jedinica Bar, za opštine Bar, Budvu i Ulcinj 9.289 ili 40,28 odsto, zatim Područna jedinica Podgorica, za Podgoricu, Cetinje, Kolašin i Danilovgrad 6.349 ili 27,53 odsto i Područna jedinica Herceg Novi, za opštine Herceg Novi, Tivat i Kotor 6.024 ili 26,12 odsto.

Najviše stranaca koji se zapošljavaju u Crnoj Gori je iz Srbije 10.291 ili 44,63 odsto, Bosne i Hercegovine 4.604 ili 19,96 odsto, Ruske Federacije 2.750 ili 11,92 odsto i Makedonije 1.436 ili 6,23 odsto. 

Posmatrano prema delatnostima, najviše dozvola je izdato u oblasti građevinarstva (5.156 ili 23,89 odsto od broja dozvola koje su razvrstane po delatnostima – nisu uključene lične radne dozvole), zatim turizma i ugostiteljstva (4.510 ili 20,9 odsto) i trgovine na veliko i malo, popravke motornih vozila i motocikala.