DA LI ZNATE ŠTA JEDETE? Nakon ovoga, više NIKADA u prodavnici nećete kupiti JEFTINIJE PILEĆE MESO

piletina
pixabay.com

Hrana je tema o kojoj često razgovaramo jer u hrani uživamo. U skladu sa tim, sve više nas zanima i način proizvodnje hrane koju jedemo. Dajemo prednost namirnicama domaćeg porekla, ali uprkos tome ne kupujemo uvek ono što je domaće.

 

Često proizvođači ističu da je njihov proizvod potpuno bezbedan i optimalnih nutritivnih svojstava iako to nekada nije u potpunosti tačno. Ponekad  nemamo sve informacije o hrani koju kupujemo, ali za nas kao konzumente je značajno da one ključne, najvažnije za naše zdravlje dobro razumemo. 

Meso je jeftinije ako su manji troškovi uzgoja. To često podrazumeva intenzivnu proizvdnju koja je usmerena isključivo na smanjenje troškova, posebno na račun ulaznih sirovina, na upotrebu neadekvatnih zamenskih sirovina, primenu agresivnih tehnoloških procesa, upotrebu mnogih aditiva i hormona rasta, zatim veći procenat masti od potrebnog i  viška vode u proizvodima.

 

Kako upotreba antibiotika utiče na kvalitet i bezbednost mesa koje jedemo?

 

Podaci o upotrebi antibiotika u živinarstvu su dobar pokazatelj o tehnologiji koja se primenjuje prilikom uzgoja životinja. Što je lošija praksa uzgoja to je veće potrošnja, naglašavaju agroekonomisti.

Dolazimo do zaključka da je hrana za živinu izuzetno važna. Mešavina bez antibiotika i hormona je preduslov kako bi kvalitet mesa bio adekvatan.

Na žalost, zemlje južne Evrope kao i većina zemalja u našem neposrednom okruženju su poznate po raširenoj upotrebi antibiotika. Najbolje rezultate postižu zemlje se severa Evrope, a iz regiona je pozitivan primer Slovenija, gde je upotreba antibiotika u živinskoj hrani svedena na najmanju meru.

Na ishranu mesom koje u sebi sadrži velike količine antibiotika se sa neodobravanjem gleda u stručnim, posebno lekarskim krugovima. Veći udeo takvog mesa u ishrani čoveka dovodi do rizika da postanemo otporni na antibiotike.

Kako se zaštititi?

Najbolje zaštita od štetnih posledica antibotika i ostalih lekova koji se mogu zloupotrebiti u uzgoju jeste kupovina mesa iz kontrolisanih i bezbednih izvora.

Izuzetno je važno da potrošači budu informisani o svim relevantnim tehnološkim postupcima koje primenjuje uzgajivač mesa. Kupovina od proizvođača koji ima vertikalno integrisan proizvodni proces je uvek bolja u odnosu na one koji se bave samo parcijalno proizvodnjom i koji nemaju punu kontrolu tokom celog životnog ciklusa životinje.

Takođe, kupovina iz “sivih” kanala prodaje gde se plasira meso kome nije moguće utvrditi poreklo predstavlja ozbiljan bezbedonosni rizik za zdravlje potrošača. Neophodno je da svaki proizvod bude kompletno i ispravno deklarisan, a da ga u promet stavlja kredibilan i odgovoran proizvođač.