DNEVNO.RS Ovi Srbi na internetu zarade i preko 1000 evra mesečno

– Kada bi mi neka firma u Srbiji i ponudila posao, ozbiljno bih razmislio o tome da li bih ga prihvatio, jer sumnjam da bi mi dali bolje uslove od onih koje sam sebi stvaram – kaže za portal Dnevno.rs Voja, koji već godinama za život zarađuje iz svoje spavaće sobe.

Uz nezaposlenost i niske plate u Srbiji, sve više talentovanih mladih ljudi okreće se alternativnim načinima zarade. Mnogima od njih to ide odlično, pa uspevaju da, na ovaj način potpuno pokriju mesečne troškove života, a da im uz to ostane i novca za neka sitna zadovoljstva.

Voja, 22-godišnji student Fakulteta organizacionih nauka već godinama na internetu zarađuje sasvim solidan džeparac. On se bavi veb dizajnom i programiranjem, a kako kaže, većinu stvari koje radi je naučio potpuno sam.

– Moja zarada zavisi od toga koliko mesečno ima posla, ali kreće se negde oko 600 evra. Ko se potpuno posveti pravljenju veb sajtova i programiranju preko interneta, mesečno može da zaradi i preko 1000 evra. Ja se bavim veb dizajnom i programiranjem, što bi se „narodski” reklo, pravim sajtove. Još u srednjoj školi sam počeo time da se bavim, naučio sam sve što je potrebno potpuno sam, a kada sam shvatio da na taj način mogu i dobro da zaradim, počeo sam da nudim svoje usluge preko jednog veb sajta – objašnjava Voja.

Sajt preko koga Voja i njemu slični nalaze posao je Freelancer.com. Poslodavci i „radnici” komuniciraju preko njega, a sajt i jednima i drugima garantuje apsolutnu bezbednost.

– Freelancer je najpopularniji za traženje posla, ali ima i mnogo sličnih sajtova. Funkcioniše tako što poslodavac postavi ponudu za posao, a zainteresovani se prijavljuju. Poslodavac onda bira ko će mu odraditi ono što je potrebno. Sve se plaća preko sajta, naime, kompanija uplati novac odmah po postavljanju oglasa, a sajt ga prebaci meni nakon završenog posla, na moj devizni račun u Srbiji – kaže on.

Ipak, kao i u svakom poslu, početak je težak. Tako je bilo i Voji kada je tek kretao sa traženjem posla na ovaj način.

– U početku ste bez iskustva, nemate mnogo obavljenih zadataka iza sebe, pa samim tim ni dobre preporuke. Zbog toga je teže dobiti posao i za svoj rad morate naplaćivati manje. Ali, kao i u svakom poslu, posle nekog vremena, kada se za vas „čuje”, postajete traženiji i plaćeniji – ističe on.

Sam svoj gazda

I dok Voja svoj novac zarađen na ovaj način troši kao džeparac, tridesetdvogodišnji Zoran od ovoga već godinama živi i izdržava porodicu.

– Bavim se isključivo veb dizajnom. Naučio sam pretežno sam, malo po nekim kursevima. Radim preko Freelancera ali i drugih sajtova. Pre četiri godine sam dao otkaz u jednoj domaćoj firmi gde sam radio kao veb dizajner, kako bih mogao potpuno da se posvetim ovome, jer sam shvatio da ću ovako bolje zaraditi, a da ću istovremeno biti sam svoj gazda i gospodar svog vremena. Za sada mi dobro ide – priča on.

Možda je jedina mana ovakvog načina zarade ta što niste prijavljeni  i što vam niko ne uplaćuje socijalno i penziono osiguranje. Novac od posla na internetu dolazi do vas preko deviznog računa, od poslodavca koji je registrovan u inostranstvu.

– Jeste, nemam socijalno, penziono i tako to… Ali, ne vidim kako je ovo lošije od toga da radim u nekoj firmi koja radnicima to neredovno uplaćuje, a to je, znamo, u Srbiji čest slučaj. Ako ste dovoljno disciplinovani, na ovaj način možete zaraditi sasvim dovoljno da sami sebi uplaćujete privatno penziono i zdravstveno. Koje je, ako smem da dodam, po mom mišljenju sigurnije od državnog  – završava Zoran.

 

Ima posla za mnoge
Nisu veb dizajneri, programeri i drugi IT-jevci jedini koji mogu da profitiraju na internetu. Na Freelanceru posao mogu naći i prevodioci, pisci, novinari, arhitekte, marketing i advertajzing stručnjaci, pravni savetnici, ali i mnogi drugi. Dovoljno je da se registrujete, napravite svoj profil i krenete sa radom. Srećno!