DNEVNO.RS Sajtovi za zapošljavanje nude sponzore i prodavačice bujnih grudi, ali posao teško (FOTO)

Sajtovi za zapošljavanje postali su prava noćna mora nezaposlenih. Verodostojnih i ozbiljnih ponuda ima na kašičicu, i na njih se prijavi i po 500 kandidata. S druge strane, prostor za oglašavanje vrvi od poziva na sponzorisanje, prostituciju i slične 'poslove'. Pogledajte čega tu sve ima.

Oglase za posao danas možete naći na svakom koraku – na internetu, društvenim mrežama, pa čak i u sopstvenom poštanskom sandučetu. Ono što je zajedničko za sve njih je da su uglavnom u pitanju lažni oglasi koji one naivne mogu dovesti u mnogo goru situaciju od nezaposlenosti – dugove ili čak prostituciju. Ovo nije karakteristično samo za Srbiju, već se dešava u svim zemljama u regionu.
Ima tu benignih i smešnih oglasa, poput ovog iz Hrvatske gde poslodavac uz standardnu dokumentaciju traži i dva kratka eseja na temu „Zašto baš ja” i „Zašto su kupole bolje od šatora”.


Gotovo da nema čoveka koji danas nije čuo za „čuvenu” firmu „Teletrade” koja je svojim oglasima za posao izvukla silne pare iz džepova naivnih i očajnih građana. Oni su, naime, redovno u oglasima tražili menadžere koje bi zatim nagovorili na sedam dana besplatne obuke, nakon čega sledi par meseci obuke koji kandidati plaćaju, a nakon svega toga bi usledila ponuda da trguju na njihovoj berzi. Dakle, lažnim oglasima za posao su uzimali pare građanima dok posao niko nije dobio, pošto to nije ni bilo predviđeno. Oni su profitirali a verovatno je neki kandidat i naseo na njihovu priču i počeo da trguje na berzi preko njih. Firma se izvukla bez ikakvih posledica, što se za prevarene ljude ne može reći.


Još jedan oglas koji je potresao Srbiju je dala firma „Roaming Networks” koja je bez pardona tražila volontere magacionere, i to na dva meseca. Česta je praksa da poslodavci i ne zapošljavaju nove radnike, već samo nakon par meseci „probnog rada” dovedu nove volontere, i tako u beskraj, ili bar dok neko od volontera ne progovori.


Sledeći oglas je varijacija na istu temu – firma traži „samofinansirajuće radnike” koji bi, po njihovom planu, bez nadoknade trebalo da rade punih godinu dana!


Neretko se može naleteti i na oglase gde firme traže prodavačice i sekretarice sa specifičnim kvalitetima:

Kako se danas i sponzoruša može smatrati zanimanjem, povremeno se potkradu i oglasi koji više pristaju rubrikama “Ona traži njega” umesto oglasima za posao:

Sve je više i sumnjivih oglasa koji vode u prostituciju. Oglasi takve prirode obično nude posao u inostranstvu, rad u klubovima i odličnu zaradu:

Još oglasa sa verovatno istim motivom:

Takođe se i otvoreno nude poslovi poslovne pratnje, premda je to protivzakonito:

Striptiz je već odavno postao i virtuelna delatnost, pa se devojke preko oglasa za posao vrbuju i za to:

 U dobrom delu ovakvih oglasa bez uvijanja piše o čemu se radi, ali postoje i oglasi, poput gore navedenog, koji radom u inostranim noćnim klubovima nude basnoslovnu zaradu. Javna je tajna i da se iza velikog broja oglasa u kojima se traže maserke uglavnom traže prostitutke:

Kako prepoznati lažan oglas?

Kako danas svako može da oglasi potrebu za radnikom, a administracija sajta reaguje samo na veći broj prijava, potrebno je oprezno pristupiti prijavama za sumnjive poslove. Pod sumnjivim oglasima se podrazumevaju oni koji ne zahtevaju nikakve konkretne veštine i znanja, pri čemu ni sam opis posla nije definisan, razgovor za posao se odvija u sumnjivo doba i na neuobičajenim mestima, nudi se velika zarada u kratkom vremenskom periodu, naslov oglasa je “Hitno potreban/potrebna” jer će time namamiti veći broj ljudi da se prijave bez prethodne provere. Posebno su opasni oglasi za rad u inostranstvu jer se time otvara široka paleta mogućnosti prevare – od uzimanja para za vizu ili lekarski pregled, pa do prostitucije.