Ekonomisti: Šta moraju biti prvi potezi nove Vlade Srbije?

Glavni i odgovorni urednik nedeljnika NIN Milan Ćulibrk izjavio je da prvi potez koji čeka novu vladu rebalans budžeta za ovu godinu, usvajanje najavljenih dvadesetak zakona do kraja juna i restruktuiranje javnih preduzeća.

– Rashodi budžeta moraće da se smanje za oko 63 milijarde dinara na planiranih 182 milijarde, moraće dodatno da se štedi i nova vlada ne sme da dozvoli da deficit budžeta bude veći od planiranog, a poželjno je da bude nešto manji – naglasio je Ćulibrk.

Drugi zadatak, koji nova vlada mora da ispuni, je usvajanje najavljenih dvadesetak zakona do kraja juna, među koje spadaju izmene zakona o radu i o privatizaciji, kao i nov zakon o stečaju, podsetio je Ćulibrk i napomenuo da će se tim zakonima, na neki način otkloniti prepreke za bolje poslovanje.

Srbiju čeka i rešavanje sudbine 153 društvena preduzeća, koja čeka restruktuiranje i gde je zaposleno oko 100.000 ljudi, podsetio je Ćulibrk i dodao da ne treba gajiti iluziju da će sva ta preduzeća opstati, jer se ona veštački održavaju preko subvencija iz budžeta, a to košta oko 750 miliona evra godišnje.

– Vremena za gubljenje nema i ova vlada, nažalost, nema onih 100 dana da bi pripremila svoj program i konsolidovala svoja ministarstva. Moraće mnogo brže da se radi – zaključio je Ćulibrk.

Ekonomista Miladin Kovačević rekao je agenciji Tanjug da nova vlada mora najpre da uradi rebalans budžeta, da se prilagodi realnim prihodima, da započne restruktuiranje 153 državnih preduzeća i sprovede sistemske reforme, ocenjujući da za oživljavanje privrede ne pomažu izolovane, već simultane mere.

Jasno je da se to sve ne može sprovesti do kraja godine, ali se ti planovi moraju započeti, najpre konsolidacijom javnih finansija i donošenjem seta zakona za poboljšanje poslovnog okruženja, da se reši potencijalna kriza javnog duga, snizi rizik zemlje i privuku nove strane investicije i pokrene privreda i ciklus novih zapošljavanja, rekao je Kovačević.

Istovremeno, dodao je, mora se započeti reforma penzionog sistema i doneti zakonski okviri za upravljanje gradskim građevinskim zemljištem i privatizaciju i korporativizaciju javnih preduzeća, rekao je Kovačević.

“Donošenje tih mera neophodno je ukoliko želimo podršku MMF-a, koja nam je i te kako potrebna”, naglasio je sagovornik Tanjuga.

Ekonomista Milojko Arsić izjavio je da nova vlada mora da prvo da uradi rebalans budžeta, uz značajno smanjenje visokog fiskalnog deficita, zatim da sprovede radikalnu reformu privrednog sistema, javnog sektora, penzionog sistema i da donese stimulativne mere za privredu.

Prvi korak nove vlade mora da bude rebalans budžeta, jer se moraju sprovesti velike mere štednje, kojima će biti obuhvaćene plate, a verovatno i penzije, rekao je Arsić i napomenuo da se uštede moraju ostvariti i u javnim preduzećima, kao i na drugim nivoima države.

Drugi paket mera u ekonomiji, koji nova vlada mora da pokrene u ovoj godini, odnosi se na radikalnu reformu privrednog sistema, a za početak, kako dodaje, “treba usvojiti paket ekonomskih zakona koje je krajem prošle godine najavljivao bivši ministar privrede Saša Radulović”.

Reforma javnog sektora, penzionog sistema, zdravstva, obrazovanja i državne administracije, zajedno čine treću grupu prioriteta, koje će, prema Arsićevoj oceni, nova garnitura na vlasti u Srbiji morati odmah da rešava.

Raiffeisen: Nova vlada na dva koloseka

Prvi potez nove vlade Srbije biće revizija Zakona o budžetu koja će pokazati u kom pravcu vlada ide, ocenili su danas analitičari Raiffeisen banke.

Nova vlada radiće na dva “koloseka”, s obzirom na ogroman javni sektor koji pravi gubitke s jedne strane i tranziciju na tržišnu ekonomiju s druge, navodi se u analizi Raiffeisen banke.

Na prvom “koloseku” je duboka reforma javnog sektora a na drugom intenziviranje domaćih i stranih investicija kako bi se omogućilo popunjavanje “rupa” u budžetu narednih godina uz podsticanje ekonomskog oporavka.

Analitičari Raiffeisena u mogućem scenariju vide i aranžman iz predostrožnosti sa Medjunarodnim monetarnim fondom koji bi delovao “umirujuće” u uslovima teških reformi.

Ipak, kako se ističe, sve će biti jasno kada se formira nova vlada i objavi njen program.