Evo kako da prepoznate FALSIFIKOVANU NOVČANICU

Hiljadu dinara
Dnevno.rs

U Srbiji je u 2015. otkriveno čak 5.667 falsifikovanih novčanica, što je, prema navodima Narodne banke Srbije, 2,6 puta više nego u prethodnoj godini. Najviše su falsifikovane novčanice od 2.000, a onda od 500 i 1.000 dinara.

 

– U nogodišnjoj noći nam je neko platio račun lažnom “dvohiljadarkom”, ali nismo primetili na licu mesta. Tek kasnije, kad smo brojali pazar, shvatili smo da s novčanicom nešto nije u redu. Kvalitet papira je bio drugačiji od normalne i kad smo je stavili pod svetlo, videli smo da žig nije autentičan – priča za “24 sata” konobar iz jednog beogradskog kafića.

Ovo nije prvi put da je u njihovom lokalu došlo do takvog propusta, a prema njegovim rečima, u poslednje vreme su sve češći pokušaji da se lažna novčanica proturi kao prava. 

Kako iz kažu iz NBS, u periodu od januara do decembra protekle godine pronađeno je 2.587 komada falsifikovanog stranog novca, što je preko 600 novčanica više nego u 2014. godini.

– Prva na listi je novčanica od 2.000 dinara, a uhvaćeno je čak 2.087 ovih lažnjaka. Onda slede novčanice od 500 dinara (1.729 komada) i 1.000 dinara (1.435 komada). Što se tiče stranog novca, najviše je falsifikovan američki dolar i to “stotke”, a onda i novčanice od 50, 500, 100 i 200 evra (redom je uhvaćeno 535, 254, 243 i 240 komada ovih novčanica). Falsifikat se može prepoznati na osnovu nekoliko karakteristika: opšteg izgleda novčanice (deluje zamućeno, na dodir je drugačija od uobičajene), ali i detalja kao što su hologram i zaštitna nit. Najbolje ju je proveriti usmeravanjem u pravcu izvora svetlosti. Proveru novčanice nikad ne treba vršiti ispitivanjem samo jednog njenog dela jer se u praksi pojavljuju i falsifikati koji se sastoje iz dva dela, jedan bude originalan, a drugi falsifikovan – upozoravaju iz NBS.

Tajna mentalne snage i unutrašnjeg zadovoljstva krije se u stanovnicama OVOG norveškog gradića

Originalne novčanice se, kažu, štampaju na zaštićenom papiru, od čistih pamučnih vlakana, potrebne elastičnosti, čvrstine, konstantne debljine i karakterističnog reskog zvuka prilikom savijanja. Prilikom izrade papira, u vlažnoj fazi, ugrađuju se elementi zaštite: vodeni žig, sigurnosna nit i nepravilno raspoređeni višebojni končići koji fluoresciraju prilikom izlaganja UV svetlu.

– Zbog nemogućnosti korišćenja originalnog papira, falsifikatori novac falsifikuju na komercijalnom, koji je dostupan u slobodnoj prodaji i najčešće se koristi za štampanje i fotokopiranje. Nakon nekoliko savijanja i gužvanja, ovaj papir se oštećuje, krza i cepa. Analiza novčanica dinara pokazala je da se falsifikati najčešće izrađuju korišćenjem ink-džet štampača, laserskih štampača i uređaja za fotokopiranje u boji  – zaključuju u NBS.