Evo zašto kod nas niko neće da investira: Od Srbije po riziku gore samo Ukrajina i Belorusija

Srbija nije zemlja u koju je potpuno bezbedno investirati, proizilazi iz najnovijeg izveštaja kompanije „Aon" i njene „Mape političkih rizika".

 

Ova lista izrađuje se svake godine i to pre svega na zahtev bogatih kompanija koje žele da znaju procenu geopolitičke situacije širom sveta. Ovakve informacije su za njih izuzetno važne jer tako odlučuju gde da ulože novac.

Loš rejting u istraživanju „Aona” koje je juče objavila američka medijska kuća „Blumberg” mogao bi da bude problem za Srbiju. Svrstani smo u zemlje visokog rizika, a pritom vapimo za krupnim investicijama iz inostranstva.

Pet najvećih rizika u Srbiji

  1. Borba Zapada i Rusije za uticaj u politici i ekonomiji
  2. Hronična nestabilnost institucija i vladavina prava
  3. Nestabilnost javnih finansija, visoka nezaposlenost
  4. Opasnost od radikalizacije socijalnih nemira
  5. Kosovo kao stalni izvor mogućih rizika

Docent na Fakultetu političkih nauka dr Filip Ejdus za Blic precizira da je „Aon” svrstao Srbiju među zemlje poput Bosne i Hercegovine i Moldavije odnosno da je „država srenjevisokog rizika”

– Zanimljivo je da su sve ostale države iz regiona bolje procenjene, a da su gore od nas u Evropi samo Ukrajina i Belorusija. „Aon” u Srbiji ne vidi opasnost od izbijanja političkog nasilja, ali vidi rizike vezane za javni dug, vladavinu prava, ranjivost bankarskog sektora, kao i sposobnost vlade da stimuliše prviredu – kaže Ejdus.

On objašnjava da nije video metodologiju na osnovu koje je napravljena ova procena, zbog čega ne može da tvrdi koliko je kredibilna.

Pet geopolitičkih opasnosti u 2015. godini

  1. Nestabilnost Rusije zbog zapadnih sankcija
  2. Rusija i Iran diktiraju uslove na tržištu energenata
  3. Velika pretnja Islamske države i Boko Harama
  4. Prelivanje krize s Bliskog istoka na severnu Afriku
  5. Visina kamatnih stopa u Americi