GAZDE KIPTE OD BESA! Loše životne navike zaposlenih PODIŽU TROŠKOVE ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA

Posao Sastanak
Pixabay.com

Loše zdravstvene navike podižu ukupne troškove poslodavca i do 8 odsto.

 

Plaćeni troškovi lečenja za zaposlene u multinacionalnim korporacijama brzo rastu, zahvaljujući lošim zdravstvenim navikama koje mogu dovesti do srčanih oboljenja i hroničnih bolesti, kao što su dijabetes i hipertenzija.

Prema procenama konsultantske kuće Aon, troškovi zdravstvenog osiguranja u multinacionalnim kompanijama  skočiće u 2017. godini i do 8,2 %, što je skoro trostruko više od povećanja na globalnom nivou.

U Evropi i Severnoj Americi se stopa rasta se kreće na nivou od oko 6%, ali i veći broj radnika traži medicinsku pomoć. Procenjuje se da će broj zaposlenih sa otvorenim bolovanjem u Latinskoj Americi, Africi i na Bliskom istoku biti veći i za 10 odsto.

– U skoro svim zemljama gde poslujemo prisutan je trend  starenja stanovništva a loše  životne navike postaju jedan  od dva najznačajnija faktora za povećanje troškova poslodavaca – rekao je Vil Gaitan, izvršni  potpredsednik pomenute konsultantske kuće.

Postoje mnogobrojni faktori koji utiču na povećanje troškova.

– Na primer, u Centralnoj Americi, crpljenje fondova za zdravstvenu zaštitu raste uprkos smanjenjenju opšte inflacije u regionu. U Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Saudijskoj Arabiji,  cene nafte utiče na stopu rasta socijalnih davanja ali je i broj ljudi koji koristi zdravstvenu zaštitu relativno visok – zaključuje Gaitan.

Stoga su poslodavci u preduzećima na globalnom nivou odlučni da pronađu model koji bi pomogao da rad kompanije ne trpi zbog odustva zaposlenih. Neki od njih su se dali u potragu za efikasnijim medikamentima, stimulišući istraživačke centre pojedinih farmaceutskih kompanija. 

– Za prevenciju kancera do 2022. godine izdvojiće se oko 75,8 milijardi dolara. Razvijeno je više od 2000 vrsta tretmana imunoterapije, koja se koristi u borbi protiv kancera. To uključuje više od jedne trćine svih sredstava koji se godišnje izdvajaju za onkologiju – navodi se u izveštaju kompanije GBI Research.