Hrvati svoje proizvode prodaju kao srpske, Francuska izvozi ratne brodove, a Srbija ne može maline?

Teško je biti oštar prema Srbiji zbog izvoza malina u Rusiju, kad Francuska prodaje ratne brodove piše danas britanski Ekonomist. Prema navodima ovog lista, hrvatske kompanije pogođene embargom istražuju mogu li da svoje proizvode da prodaju kao srpske, menjajući etikete, piše list.

Aleksandar Vučić nastaviće da pokušava da zadovolji i Rusiju i EU, ali će mu Zapad opraštati sve dok ne pravi probleme na Kosovu, piše Ekonomist i prenosi mišljenje Dimitra Bečeva sa Londonske škole ekonomije koji kaže da je teško biti oštar prema Srbiji zbog izvoza malina u Rusiju, dok Francuska prodaje ratne brodove.

Ovim rečima počinje članak britanskog u kojem autor navodi da za srpsku vladu ukrajinska kriza predstavlja „samo dodatak političkoj kakofoniji”.

Srbija se u martu uzdržala od glasanja u UN o potvrdi teritorijalnog integriteta Ukrajine, posle ruske aneksije Krima. Kao zemlja kandidat za članstvo u EU našla se na udaru snažnih kritika svojih partnera zbog toga. Zvanično, razlog za uzdržanost bilo je to što je Srbija imala samo prelaznu vladu.

Ali stvarni razlog bio je to što nije želela da uznemiri svog tradicionalnog saveznika – Rusiju, ističe autor.

Sada Brisel poručuje da srpska vlada ne sme da izvlači korist iz ruskog embarga na poljoprivredne proizvode iz EU. Hrvatske kompanije pogođene tim embargom navodno istražuju mogu li da svoje proizvode da prodaju kao srpske, menjajući etikete, piše list.

Energetika je, kako navodi, još jedan izvor napetosti. Perspektive projekta Južni tok, gasovoda kojim bi se gas iz Rusije izvozio u EU, a prelazio i preko Srbije, godinama je svetlucao kao fatamorgana. Taj projekat doneo bi radna mesta i novac kao i gas onim delovima zemlje kojima je potreban. Sada nije jasno da li će do njega ikad doći. Pod pritiskom Evropske komisije bugarska vlada je upravo obustavila svoje učešće u projektu.

Francuski ministar spoljnih poslova, Loran Fabijus, krajem jula odbacio je kritike upućene Parizu zbog namere da Moskvi isporuči nosač helikoptera „Mistral”, naglašavajući da „postoji pravilo da se potpisani i plaćeni ugovori moraju poštovati”.

Vašington i London su žestoko osudili nameru Francuske da isporuči nosač helikoptera Rusiji. Američki predsednik, Barak Obama, izrazio je žaljenje što Pariz nije doneo odluku o suspenziji potpisanog ugovora, preneo je AFP.

Francuski predsednik Oland je nešto ranije izjavio da će prvi ratni brod „Mistral” biti isporučen Rusiji u oktobru, kao što je ugovorom predviđeno, ali da će odluka o drugom brodu „zavisiti od ponašanja Moskve u ukrajinskoj krizi”.