Inspektori proveravaju rad benzinskih pumpi, kazne i do TRI MILIONA DINARA

Gorivo Benzin Pumpa
Pixabay.com

Poreska uprava je počela da kontroliše i poslovanja benzinskih stanica. Zbog viška novca u kasi, neizdavanja fiskalnih računa, viška ili manjka goriva, poreznici su ovog meseca zatvorili sedam pumpi.

 

Tržišni inspektori, markiranjem, već dve godine kontrolišu ceo lanac transporta, skladištenja i prometa goriva. Zbog trgovine derivatima kojem se ne zna poreklo, protiv vlasnika pumpi prošle godine pokrenut je 41 sudski proces, javlja Rts.

Kontroliše se gorivo u rafinerijama, baržama, cisternama i na svim pumpama. Nikad se ne zna ko stiže u kontrolu jer je pravilo da uvek dolazi inspektor iz drugog grada i nikada isti. A rezutati su sve bolji, što se vidi i po dodatnom prilivu u budžet.

– Cela ta aktivnost koju je radila tržišna ispekcija u 2015. je uzorkovala to da je po podacima fiskalne strategije povećana uplata akcize za 19,3 posto – kaže Slaviša Petković iz Republičke tržišne inspekcije.

Pored kontrole porekla goriva već drugi mesec kontroliše se i kvalitet derivata.

– Od decembra u zemlji Srbiji se svakog meseca uzima 300 do 350 uzoraka i vrši se analiza kvaliteta koja bi trebalo dalje da uozbilji tržište derivata u našoj zemlji – dodaje Slaviša Petković.

Iako im je to dodatni trošak, sve naftne kompanije podržavaju državu u kontroli i prometa i kvaliteta goriva.

– Snose dva troška koja ne idu u republički budžet a opterećuju svaki litar goriva – to je trošak markiranja goriva i trošak monitoriga goriva – kaže Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije.

Međutim, naftaši se zalažu da kontrola bude što transparentnija, a imaju primedbu što je radi samo jedna firma.

– Udruženje naftnih kompanija je uložilo primedbe na to. Na tu temu se vodi aktivan dijalog sa ministarstvom. Došlo je i do izmena Uredbe o markiranju na našu inicijativu ona je popravljena – kaže Ivan Brajović, šef prodaje naftnih derivata “Lukoil Srbija”.

Kazne za nelegalnu trgovinu gorivom su do tri miliona dinara, kao i zabrana obavljanja delatnosti od šest meseci do tri godine, pa i trajno oduzimanje licence.

U narednom periodu tržišna inspekcija sa carinom i policijom pojačaće kontrolu prometa derivata, posebno u pograničnim područjima gde postoji veća mogućnost šverca.