KAKO SE NOSITI SA ŠEFOM NEGATIVCEM: Evo da li su ZAISTA u prednosti oni koji IMAJU MOĆ!

sastanak
Pixabay.com

Iako se čini da šef koji viče, vređa ili psuje ne zaslužuje da saosećamo s njim ‒ i njemu to šteti, iznosi Trevor Fouk, vođa istraživanja koje se bavilo zloupotrebom moći.

 

Kaže se da moć kvari i navodi ljude da štete drugima. Ali istraživanje sprovedeno na Univerzitetu Florida pokazuje da moćnici koji se ponašaju loše tako povređuju i sebe.

Uvek se misli da su oni koji imaju moć u prednosti, ali posedovanje moći nije uvek i u svakom pogledu dobro za osobu na toj poziciji – mišljenje je Trevora Fouka.

Psihološka moć

Pretpostavljeni koji su zlostavljali zaposlene imali su problema da se opuste nakon posla, a na radnom mestu su se sve manje osećali sposobno, poštovano i samostalno, ustanovili su Fouk i saradnici.

Nalazi su dobijeni anketiranjem 116 rukovodilaca iz različitih delatnosti, uključujući inženjerstvo, medicinu, obrazovanje i bankarstvo.

Istraživanje se nije bavilo strukturalnom moći, tj. mestom rukovodioca u hijerarhiji preduzeća. Akcenat je stavljen na psihološku moć, odnosno na to koliko se moćno osoba oseća, što je parametar koji se menja u toku radnog dana.

Kada se rukovodilac osećao moćno, povećavala se verovatnoća da će zlostavljati potčinjene i naići na njihovo neodobravanje, što je zauzvrat, štetilo njemu.

Iako se uglavnom pretpostavlja da moćni ljudi zloupotrebljavaju druge i da ih to nimalo ne dotiče, to kako moć deluje na njih same ‒ mnogo je složenije nego što izgleda, skrenuo je pažnju autor studije.

Posledice zloupotrebe moći

Da bi se prevazišli negativni uticaji moći možda će biti potrebno da se preispitaju kvaliteti na osnovu kojih se biraju rukovodioci. Foukova studija ukazuje na to da su dobrodušni šefovi ‒ oni koji vrednuju pozitivne odnose i bliskost i harmoniju na radnom mestu ‒ manje skloni negativnom ponašanju koje izaziva psihološka moć.

Takođe je moguće da se s vremenom posledice psihološke moći same koriguju. Ako se rukovodilac ponaša zlostavljački, a onda oseća loše zbog toga, moguće je da će se sledećeg dana na poslu osećati manje moćnim i da će se ponašati bolje. Upravo to je fenomen koji Fouk razmatra za svoj sledeći naučni rad.

Čini se da šef koji viče, vređa ili psuje ne zaslužuje da saosećamo s njim, ali i on takođe pati, iznosi Trevor Fouk.

Iako mislite da vam je šef negativac, on reaguje na situaciju slično kao što bi mnogi da su na toj poziciji. Ne mora da znači da je čudovište.