Kako smo živeli u proteklih mesec dana – Šta je poskupelo, a šta pojeftinilo?

Analiza cena rađena je na uzorku od 40 namirnica iz potrošačke korpe. Istraživanje je obavljeno u 7 velikih trgovinskih lanaca na osnovu čega su dobijene prosečne cene.

Uporedne cene urađene su po standardima nezavisnih organizacija potrošača što podrazumeva nenajavljen odlazak u prodavnicu i upoređivanje istih namirnica, istog proizvođača, količine, odnosno veličine pakovanja.

Pojeftinile su namirnice od brašna i žitarica za 5 odsto u proseku. Pojeftinjenja od 3 odsto, takođe prosečno beleže: šećer, ulje, sirće, kuhinjska so, margarin, majonez, kečap i drugo.

Piletinu, svinjsko i juneće meso po jednom kilogramu plaćamo od 50 do 90 dinara više nego martu ove godine. Cene mleka stagniraju ili su više tek za nekoliko dinara, ali zato sireve plaćamo nekoliko desetina dinara manje.

Ulje je uglavnom zaržalo istu cenu, dok su – margarin, so, šećer, sirće, dodaci i prilozi jelima jeftinij od 10 do 15 dinara po artiklu. Pojeftinili su brašna, testenine, hleb i peciva.

Zableženi rast cena znatno je manji u odnosu na isti period prošle godine. Tada je istraživanje koje je sproveo APOS za period od marta do decembra 2013. godine pokazalo poskupljenje od 8 odsto u proseku.

Svako pojeftinjenje ili zadržavanje postojećih cena, pogotovu kada su u pitanju životne namirnice, potrošačima zvuči kao dobra vest, ako je razlog za „mirovanje” cena smanjene carinskih stopa na uvoz hrane iz EU.

Onda bi to potvrdilo tezu da na formiranje fer cena ne utiče ništa kao zdrava konkurencija. Međutim treba uzeti u obzir da potrošači u Srbiji imaju sve manju kupovnu moć, pa i to može biti razlog pojeftinjenja.