Ko su skromni švedski milijarderi?

Glavna Ikeina prodavnica u Stokholmu najveća je u lancu od 349 prodajnih objekata čuvenog proizvođača nameštaja 'za široke narodne mase'.

Prepoznatljivog plavo-žutog enterijera, dovoljno je velika da smesti deset fudbalskih terena.

Kako piše Blumberg, veličina i upadljive boje Ikeinih prodavnica potpuno su u suprotnosti sa ličnošću Ingvara Kamprada, osnivača kompanije i najbogatijeg Šveđanina, koji retko daje intervjue i živi skromno, izbegavajući “fensi automobile, otmene titule i druge statusne simbole”, koje je kritikovao još 1976. godine.

Trojica njegovih sinova – Peter, Jonas i Matjas – nasledili su očev izbor da sačuva privatnost, pa nikad nisu dali nijedan intervju. Nasledili su, primećuje Blumberg, i udeo svog oca u Ikano grupi, u kojoj su objedinjeni finansijski poslovi sa nekretninama i maloprodajom koji su ih učinili milijarderima.

– Oni su krajnje anonimni. Ponekad se našalim i pitam da li uopšte postoje – kaže Stelan Bjork, autor knjige o Ikei i porodici Kamprad “Ikea Heading for the Future”, u telefonskoj izjavi za američku agenciju.

Osnovana 1988, Ikano grupa predstavlja mali deo Ikea grupe, koja je za samo osam meseci 2013, do kraja avgusta, ostvarila prihod od 28,5 milijardi evra. Ikano drži četiri Ikea prodavnice u jugoistočnoj Aziji, imovinu vrednu 2,2 milijarde dolara, osiguravajuću kompaniju i posao sa kreditnim karticama kroz koji je u transakcijama 2012. prošlo 6,7 milijardi dolara, piše na vebsajtu kompanije.

Braća, sva trojica u svojim četrdesetim godinama, imaju jednako vlasništvo. Vrednost kompanije je, po podacima Blumberga, procenjena na 3,3 milijardi dolara. Naslednici se, ipak, nikad nisu pojedinačno pojavili na nekoj od svetskih lista milijardera.

Ikea je najveći klijent Ikanovog posla sa kreditnim karticama, a ukupno je registrovano 15 miliona aktivnih korisnika tih kartica.

Četiri Ikeina prodajna objekta u Maleziji, Singapuru i Tajlandu godišnje privuku oko 17,4 miliona posetilaca, a 2012. godine su ostvarile prihod od 401 milion evra, navodi se na sajtu kompanije. Osim Ikana, Ikea grupu čine Ingka holding, koji poseduje većinu Ikeinih prodavnica, i Inter Ikea grupa, koja je zadužena za koncepciju brenda i kontroliše izdavanje franšiza.

Ta dva dela Ikea grupe vrede otprilike 47 milijardi dolara, što čini Ingvara Kamprada sedmim najbogatijim čovekom na svetu, po “Blumbergovom indeksu milijardera.

Oni koji poznaju Kamprada, koji krajem marta slavi 88. rođendan, kažu da je “retko harizmatičan čovek”. Posao je započeo 1943, a pre 30 godina osnovao je mrežu holding kompanija – po čijoj vrednosti ga “Blumberg” i stavlja na listu kao sedmog na svetu.

Međutim, portparol osnivača Ikee Per Hegenes ističe da Kamprada zanima samo uspeh tih firmi, ali ne i profit:

“Ingvar Kamprad nije zainteresovan za novac za ličnu potrošnju. U centru njegove pažnje je da obezbedi održiv uspeh kompanija koje je osnovao. O tome svedoči i njegova odluka da odrekne vlasništva osamdesetih godina, tako što je poklonio akcije dvema odvojenim fondacijama.”