Nekom rat, nekom… Može li Srbija da profitira od sankcija EU Rusiji?

Poljska zbog ruskog embarga savetuje svojim kompanijama da traže partnere i u drugim zemljama, među kojima je i Srbija.

Poljski ministar privrede Januš Pjehoćinjski ocenio je da će sukob u Ukrajini i sankcije Rusiji ove godine koštati Poljsku od 0,4 do 0,6 odsto rasta BDP-a. Prema njegovim rečima, ako ne prestane trgovinski rat EU i Rusije, 2015. godina biće za Poljsku još gora.

Procene koje je vicepremijer izneo danas za televiziju TVN24 negativnije su nego ranije prognoze vlade pred uvođenje sankcija Evropske unije kada se očekivalo da će zbog toga rast poljske privrede biti za 0,2 do 0,3 odsto manji.

– Treba imati na umu da je u prvom polugođu ove godine izvoz u Rusiju smanjen za sedam odsto, a u Ukrajinu za 29 odsto. Usporava i dinamika trgovinskih odnosa sa proruskim istokom – kazao je Pjehoćinjski.

On je upozorio da osim embarga koje je Rusija uvela na voće i povrće iz Poljske, problem za poljske izvoznike predstavlja i to što je ruska privreda prestala da se modernizuje.

– To se vidi po osetnom padu našeg izvoza industrijske robe i mašina. Glavne probleme pravi pad rublje i smanjenje potražnje. Ukrajinsko tržište je još komplikovanije. Posebno jako je to pogodilo naše proizvođače bele tehnike i elektro robe. Tu imamo pad potražnje od čitave dve trećine – rekao je Pjehoćinjski.

On je potvrdio da Poljska traži od Evropske unije kompenzacije u vrednosti od 500 miliona evra za voćare i povrtare, pre svega izvoznike jabuka zbog gubitaka koje im nanosi embargo na uvoz koji je Rusija uvela od 1. avgusta.

Ministarstvo privrede je već zbog eskalacije sukoba u Ukrajini, pre ruskog embarga počelo kampanju da poljska preduzeća aktivno potraže partnere i u drugim zemljama, na Dalekom istoku ili Zapadnom Balkanu.

Među 11 zemalja gde će ministarstvo nastojati da pruži promotivnu i finansijsku pomoć poljskim prvrednicima za saradnju, ulaganja i nova tržišta je i Srbija.

– Pomoć države poljskim izvoznicima ne samo da je dobra ideja, nego je i nužna. Razlog je teška i očigledno dugoročna političko-ekonomska situacija u Rusiji i delu Ukrajine. Bez obzira na preovlađujuće mišljenje, nova tržišta koja je odabrala vlada daleko su interesantnija i veća – kazao je tada jedan od poljskih izvoznika Zbignjev Vožnjak.

Rusija je 1. avgusta zabranila uvoz nekih vrsta voća iz povrća i Poljske, a priprema i ukidanje bescarinske trgovne sa Ukrajinom. To, prema ocenama eksperata, predstavlja šansu da se poveća izvoz srpskih poljoprivrednih proizvoda u Rusiju.