Nema ko da radi: Ovi specijalisti za koju godinu neće postojati u Srbiji

Pedijatri u Srbiji stari su u proseku preko 50 godina i ukoliko se ne preduzmu mere za njihovu zamenu, mogli bismo se, za nekoliko godina, suočiti sa ozbiljnim nedostatknom ovih specijalista.

U većini beogradskih domova zdravlja već se oseća njihov manjak, pa u pojedinim ustanovama radi u smeni samo jedan pedijatar, a često se dešava da zbog njihovog nedovoljnog broja, decu školskog uzrasta pregleda lekar opšte prakse.
U domu zdravlja Voždovac radi 29 pedijatara,a pre desetak godina bilo ih je skoro duplo više.Na tri hiljade dece, to je veliko smanjenje, pa se na pregled, kaže Jasmina Srdanović koja je dovela dete na kontrolu,čeka dugo,a to nije i jedini problem jer su bolesna i zdrava deca zajedno..
– Bolesno dete ako dovodimo moramo da se izolujemo malo da bi se dete koja su zdrava povukla na drugu stranu.U principu bi trebalo više pedijatara da bude, dom zdravlja da se malo rastereti – kaže majka Jasmina Srdanović.

Da je to neophodno potvrđuje i pedijatar dr Ratko Galović. Veoma su, kaže, opterećeni jer niču nova naselja.
– Prema nekakvim normativima, treba da pregledamo 30 dece u toku dana,ali često se dešava da lekar pregleda 50 i 60, neke kolege i 70,što nije dobro – ističe Galović.

Sada nedostaje jedan lekar ,pa situacija još uvek nije alarmantna. Takvo će stanje biti, očekuju u domu zdravlja Voždovac za četiri godine, kada će osam pedijatara otići u penziju, a za dve godine specijalizaciju će završiti samo dva lekara.
– Mi ćemo morati prvo redukovati radno vreme, redukovati broj smena lekara.Kada mi pošaljemo lekara na specijalizaciju, onda ako zaposlimo lekara na njegovo mesto, moramo ga mi plaćati a mi ta sredstva nemamo – kaže Rada Stojić,pomoćnik direktora za stručan rad, DZ Voždovac.

Jer na specijalizaciju se šalju lekari opšte prakse gde je ,po pravilu, sve veći broj pacijenata. Osim toga,u praksi interesovanje za pedijatriju nije veliko. Uprkos tome, doktorki Ivani Ivanišević koja je na specijalizaciji u Univerzitetskoj dečjoj klinici oduvek je san da postane pedijatar.
– Zaposlena sam na odeljenju neonatalne intenzivne nege, gde radim i dežuram, a pored toga u okviru specijalizacije kružim po drugim odeljenjima u sklopu te edukacije” – kaže dr Ivana Ivanišević,specijalizant.

– Specijalizacija iz pedijatrije traje četiri godine,u ovom trenutku na našoj klinici ima oko 80 mladih lekara koji su na specijalizaciji. Ministar zdravlja odobrava specijalizacije na osnovu procena trenutne situacije i standarda koji postoje – objašnjava prof. dr Zoran Radojčić, direktor Univerzitetske dečje klinike.

Inače odluku o raspisivanju konkursa za specijalizacije donosi direktor Doma zdravlja a odobrava ga Institut za javno zdravlje i Ministarstvo zdravlja.