(Ne)prijatelj na radnom mestu će vam pomoći da budete bolji u svom poslu

Najnovija istraživanja su pokazala da složene veze sa kolegama sa kojima se družimo, ali ih ne podnosimo, mogu da nas motivišu i podstaknu produktivnost u radu, kao i da posmatramo stvari iz tuđe perspektive.

Svi mi na poslu imamo bar jednog (ne)prijatelja, nekoga sa kim verovatno volite da se družite, ali ga istovremeno ne podnosite, odnosno osobu koju jednostavno volite da mrzite.

Iako prethodne studije pokazuju da ovi kompleksni odnosi na poslu mogu izazvati stres, najnovija istraživanja sugerišu da vas zapravo mogu podstaknuti da budete bolji u svom poslu. Profesor Šimul Melvani sa Univerziteta u Severnoj Karolini, koji je bio vođa ovog projekta, opisuje ove odnose kao ambivalentne.

U studiji profesora Melvanija, praćeno je 120 studenata, koji su se prethodno upoznali samo preko poruka. Prvom polovinom studenata su istraživači manipulisali tako da im stvore osećaj da se formira prijateljstvo sa partnerom, dok su drugoj polovini formirana pomešana, kontradiktorna osećanja prema partnerima.

Zatim je prva grupa uparena sa drugom grupom i dat im je zadatak da uređuju blog, pro čemu se pokazalo se da je druga grupa bila uspešnija u zadatku.

Istraživači su zaključili da ambivalentni odnosi podstiču ljude da više razmišljaju o njihovom značenju i čine ih nesigurnim po pitanju statusa datog odnosa, zbog čega se oni više trude da uspostave svoju poziciju. Takođe je primećeno da je verovatnije da ljudi prihvate tuđu perspektivu ako je to neko sa kim su u ambivalentnom odnosu.

Iako su celokupni rezultati ovog istraživanja bili pozitivni, naučnici navode da su ambivalentni odnosi povezani sa pojačanim osećanjima krivice i ljubomore.

Upravo zato profesor Melvani savetuje da se fokusiramo na ono pozitivno u ovakvim odnosima i da izvučemo ono najbolje iz njih. Svakako da je najkorisnije za nas stvaranje što više pozitivnih veza i to bi trebalo da nam bude prioritet, kako u poslu, tako i u životu.