NEPRIJATNO IZNENAĐENJE ČEKA KUPCE NA KASI: Srpski trgovci biraju koje će čekove primiti

Ček na poček mnoge je spasao. Trgovcima je dizao promet, a velikom broju građana punio frižidere. Ipak, trgovci više ne primaju čekove svih banaka.

 

Dok u potrošačkim organizacijama smatraju da je to oblik diskriminacije, u Narodnoj banci i Udruženju banaka Srbije kažu da takvom odlukom trgovci ne krše zakon.

U “Tempu“, “Maksiju” i prodavnicama “Šop end gou” za odloženo plaćanje prihvataju čekove samo osam banaka. Slično je i s “Gomeksom”, a, kako RTS saznaje, i neke druge kompanije preispituju takvu odluku.

Ček na poček mnoge je spasao. Trgovcima je dizao promet, a velikom broju građana punio frižidere.

– Na malu platu mnogo znači. Ja sam uvek pitao da li primaju čekove i kakav je način plaćanja, na koliko rata na odloženo. Mislim da je to bio boljitak za mene – kaže građanin.

Delez ne želi rizik, Gomeks ima objašnjenje
U saopštenju Deleza koje je prosleđeno RTS-u napominju da su odluku doneli da bi smanjili rizik naplate čekova. Važiće do daljeg, a odnosi se samo na čekove za odloženo plaćanje. U “Gomeksu” kažu da čekovi na odloženo predstavljaju nezvanično štampanje para.

– Problem je nastao kada su neke banke počele da propadaju. Pošto smo mi uglavnom saznavali za te banke da su juče propale, tu je ostalo desetine miliona dinara nenaplaćenih čekova, koji su kasnije dospevali. Iz tog razloga su trgovci počeli da ograničavaju upotrebu čekova – kaže Goran Kovačević iz “Gomeksa”.

                                      Diskriminacija banaka, da ili ne?

– Situacija je takva da trgovac ima pravo da na osnovu podataka o bonitetu svake banke odluči na koje čekove može dati mogućnost odloženog plaćanja, a na koje ne – kaže Ana Zeljković iz Centra za zaštitu potrošača.

Ček je sredstvo plaćanja, a ne kreditiranja, kažu u Udruženju banaka Srbije.

– Sa ovakvim standardom odloženo plaćanje je nužnost. Nije dobro da se pravi diskriminacija, pa ako neko već daje na odloženo plaćanje, onda ne bi trebalo da vrši ovakve recimo izbore ili eliminiše neke banke iz tog sistema – kaže Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije.

Kad para nema, nema pomoći. Ipak, iluzija je stvorena jer za ček na poček često nema pokrića, a ni kamate.