Niste zadovoljni proizvodom koji ste kupili?! Evo kako i kome da se žalite

Asocijacija potrošača Srbije - APOS nije zadovoljna primenom Zakona o zaštiti potrošača jer su, osim dobrih i primenjivih odredbi koje se odnose na proces reklamacije proizvoda, veoma važni delovi ovog zakona u potpunosti neprimenjivi.

U oblasti sistema nosioca zaštite potrošača još uvek nije postavljen okvir koji je predviđen ovim zakonom te organizacije potrošača nemaju mogućnost da u potpunosti vrše svoju funkciju.

Između ostalog, Nacionalni registar za potrošačke prigovore nije zaživeo, saradnja organizacija potrošača i javno komunalnih preduzeća još uvek nije na adekvatnom nivou pa ni potrošači još uvek nemaju nikakvu konkretnu korist od primene te odredbe.

 

Zbog velikog broja građana, koji ne uspevaju da stupe u kontakt sa savetovalištima za potrošače finansirana od strane nadležnog ministarstva, a kojima APOS volonterski kontinuirano pruža svu pravnu pomoć i podršku – zaključujemo da je zapravo postojeći broj savetovališta nedovoljan za dva najveća grada u Srbiji, navodi se u saopštenju.

Usvojen je novi Pravilnik o evidenciji organizacija potrošača, ali je takve sadržine da suštinski  neće promeniti staru praksu procesa evidentiranja organizacija potrošača.

APOS nije zadovoljan situacijom koja se odnosi na kolektivnu zaštitu potrošača. Usvajanje zakonske obaveze da sva javna prduzeća i davaoci usluga imaju savetodavna tela i tela za reklamacije u kojima bi volonterski učestvovali predstavnici potrošača idu jako sporo.

Takođe nije se učinilo ništa sem formalnosti na polju sistema obaveštavanje i alarmiranja o bezbednosti proizvoda koji se stavljaju u promet.

Konačno, ne nazire se početak edukacije o zaštiti potrošača koja treba da se integriše u obrazovni sistem a  što je takođe predviđeno Zakonom.

Najčešće žalbe

Najviše prigovora od potrošača APOS dobija za tehničke uređaje, odnosno mobilne telefone, laptopove, ali i kućne aparate kao što su veš mašine i slično. Konstatntan je broj prigovora koji se odnose na pružanje usluga, posebno prema javnim preduzećima. Konkretno na visinu računa za struju i grejanje.

Retki su slučajevi, mada ima i takvih, da APOS reklamaciju reši u direktnoj komunikaciji sa trgovcem ili davaocem usluga. U principu na svakih 5 prigovora, u jednom slučaju trgovac ne prihvati reklamciju, pa smo shodno tome prinuđeni da se obratimo nadležnoj inspekciji.

Trećina prigovora se odnosi na usluge u šta spadaju i javna preduzeća (komunalne usluge) i privatni davaoci (poravke, kablovska televizija, telefonija i sl.)