OD JUNA SE UVODI LIČNI BANKROT: Prezaduženi dobijaju staratelja za svoje finansije

Srbiji za sada ne treba Kancelarija za pomoć prezaduženim građanima, iako raste broj onih koji sve više kasne sa otplatom obaveza prema bankama, kako pišu "Novosti".

 

Kako ističu nadležni, još nismo prezaduženi, kao, na primer, komšije Hrvati ili žitelji BiH. Ipak, svaki deseti kredit ne možemo da vratimo, kao ni da optlatimo svaki peti račun za kreditnu karticu. Zbog nešto većih problema, u Bosni i Herrcegovini, tačnije stope nenaplativih pozjamica od 16 odsto (a kod nas je 11 odsto), u 20 opština već rade kancelarije za besplatno savetovanje građana o lakšem vraćanju kredita banakma.

Njihov broj uskoro treba da se poveća za još devet, s obzirom na to da problem prezaduženosti raste. Kako bi građanima, koji ne mogu da otplaćuju zajmove, ali i bankama olakšali barem donekle, Međunarodna finansijska korporacija, članica Grupacije Svetske banke, još 2013. pokrenula je program besplatnog kreditnog savetovanja za prezadužene građane BiH.

Kod nas još nema ovakvih kancelarija, iako su se građani zadužili oko 5,7 milijardi evra, znatno više nego stanovnici BiH, a bankama ne mogu da vrate oko pola milijarde evra. Zvono za uzbunu prema nadležnima nije neophodno, ali se zato od juna uvodi lični bankrot, tako da će prezaduženi moći da uzmu staratelja za svoje finansije.

– Tačno je da svaki građanin odgovoran kada se zadužuje, ali su takođe odgovorni i oni koji su ih upućivali da uzmu kredite u stranoj valuti, obećavajući da će kurs biti stabilan narednih 50 godina – kaže Mlađan Kovačević, ekonomista.

– Sada su mnogi u problemu kako da vrate te kredite. Uz savetnika ili bez njega, banke bi morale da olakšaju otplatu, jer je uvek bolje imati živog nego “mrtvog dužnika”. To znači, rokovi za otplatu bi trebalo da budu duži, kao i grejs period i da se smanje kamate – zaključuje on.