Plastične kese sve veći problem: Evo kako prodavci mogu da stanu na kraj toj praksi

Kesa
Pixabay.com

Hiljade Njujorčana svakodnevno posežu za plastičnom kesom samouslugama, a procenjuje se da se godišnje 10 milijardi kesa baci u smeće, po 19.000 svakog minuta.

 

Gradske vlasti nameravaju da provere da li će taksa od pet centi po kesi odvratiti Njujorčane od te prakse, štetne po okolinu.

Prema tom propisu trgovci će morati da kupcima svaku kesu naplate najmanje pet centi, međutim taj namet tehnički neće biti porez jer će radnje moći da zadrže novac koji prikupe na taj način.

Zastupnici novog propisa se nadaju da će dodatni namet primorati Njujorčane da dobro razmisle o korišćenju kesa i možda početi da ih nose sa sobom kada odlaze u radnju, a to bi trebalo da smanji količinu otpada na deponijama i manje smeća na ulicama i drveću gde kese završavaju na vetru.

Agencija AP je ispitala pojedine stanovnike o odluci gradskih vlasti.

– Često kada se vraćam s posla kući nemam kesu – rekla je 70-godišnja Pat Tomaso.

Tod Kilindžer (47) ocenio je da je naplaćivanje kesa dobra ideja, dodajući da smatra da će se nakon odredjenog vremena ljudi navići da nose sa sobom kese.

Protivnici smatraju da se naknada u suštini svodi na novi porez koji će biti nametnut ionako u velikoj meri oporezovanom društvu.

Taksa će se odnositi na plastične i papirne kese koje daju prehrambene prodavnice, apoteke i druge radnje, a novac će prikupljati radnja, a ne gradska vlast.