PLATA VEĆA OD 100 000: Osam najplaćenijih zanimanja u Srbiji

Postoje zanimanja kod kojih su prosečne zarade znatno više od republičkog proseka.

Posao
Pixabay.com

Biti računarski programer, zaposliti se u vazdušnom saobraćaju, ili se baviti finansijama, u prevodu na srpski znači i izabrati pravi put. Naime, sudeći po zvaničnoj statistici, u tim delatnostima su plate najveće u Srbiji, skoro četiri puta veće u odnosu na prosečnu.

Prosečna januarska zarada po zaposlenom u Srbiji iznosila je 54.521 dinar i veća je za 3,7 procenata nego prethodnog meseca, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku. Ali, ako prosečne plate analiziramo malo detaljnije, videćemo da postoje zanimanja kod kojih su prosečne zarade znatno više od republičkog proseka.

Spisak desetak najplaćenijih zanimanja ne varira mnogo tokom godina, menjaju se samo pozicije na kojima se pojedini poslovi nalaze iz meseca u mesec.

VAZDUŠNI SAOBRAĆAJ – 168.720 DINARA

Plate pilota i kontrolora leta svuda u svetu, pa i kod nas, uveliko prevazilaze prosečne zarade. Plate visoke i po nekoliko hiljada evra imaju piloti, za njima idu kopiloti, a u stopu ih prate i kontrolori leta. Naravno, ni zarade stjuardesa nisu za bacanje. Kada bi se samo njihova primanja koristila za prosek plata u vazdušnom saobraćaju, a ne svih radnika u ovom sektoru, ova cifra bila bi nekoliko puta veća.

EKSPLOATACIJA NAFTE I PRIRODNOG GASA – 142.127 DINARA

Oni koji se bave eksploatacijom sirove nafte imaju platu iznad 100.000 dinara, rezultati su istraživanja jedne HR agencije, dok su plate u ovom sektoru nešto niže za one koji se bave proizvodnjom koksa i derivata nafte, gde se plata kreće od 75.000. Oni koji rade na eksploataciji uglja, zarađuju oko 72.000 dinara.

USLUŽNE DELATNOSTI U RUDARSTVU – 133.943 DINARA

Nijedan rudar ne bi bio srećniji nego da mu je plata ovolika, ali je činjenica da se plate onih koji obavljaju najteže poslove u rudarstvu kreću oko republičkog proseka. Rudarska delatnost u celini podiže prosečnu platu u svakom gradu u kome se nalaze rudnici, ali zbog rizika sa kojima se suočavaju na poslu i zbog težine samog posla, mnogi se slažu da bi ovim radnicima trebalo dodatno podići zarade.

RAČUNARSKO PROGRAMIRANJE – 131.271 DINAR

Da su među najbolje plaćenima u zemlji IT stručnjaci, posebno programeri, nimalo nas ne čudi. Plate visoko rangiranih IT stručnjaka idu znatno iznad prosečnih 131.271 dinara, jer u ovaj prosek ulaze i junior i seniorprogrameri, a razlika u njihovim primanjima nije mala.

FINANSIJSKE USLUGE – 110.119 DINARA

Finansijski savetnici, finansijski analitičari, matematičari i statističari, najpoželjnija su zanimanja u oblasti finasijskih usluga. Samo su u sistemu osiguranja i penzionih fondova plate nešto niže. Ova zanimanja primaju platu značajno iznad proseka, naročito oni koji se bave pribavljanjem i redistribucijom finansijskih sredstava.

TELEKOMUNIKACIJE – 101.608 DINARA

Zaposleni u sektoru telekomunikacija zarađuju u proseku iznad 100.000 dinara. Kako u Srbiji posluje veliki broj kompanija koje se bave ovom delatnošću i mahom zapošljavaju visokoobrazovane stručnjake čije plate podižu prosek.

PROIZVODNJA FARMACEUTSKIH PROIZVODA I PREPARATA – 97.876 DINARA

Platu “pristojnu” za srpske prilike imali su zaposleni u proizvodnji osnovnih farmaceutskih proizvoda i preparata. Farmaceutske kompanije nalaze se na spisku najvećih i najmoćnijih u svetu, a situacija nije mnogo drugačija ni u Srbiji.

PROIZVODNJA DUVANSKIH PROIZVODA – 94.095 DINARA

Prosek plata zaposlenih u duvanskoj industriji obično prelazi 100.000 dinara. U januaru je bio nešto niži i iznosio je skoro 95.000 dinara. Visoke plate u ovom sektoru ne čude ako imamo u vidu da tri najveća svetska proizvođača cigareta posluju u Srbiji.