Poplave uzele danak: Poljoprivrednici se spremali za sušu, zadesile ih poplave

Žetva pšenice u Srbiji završena je na oko 90 odsto zasejanih površina, a u narednih nedelju dana se očekuje završetak žetve, izjavio je danas sekretar Udruženja za poljoprivredu Privredne komore Srbije (PKS) Nenad Budimović.

On je novinarima u PKS kazao da poljoprivredna proizvodnja u 2013/2014 godini odvija pod velikim uticajem klimatskih promena, dodajući da se početkom ove godine mislilo da će biti velike suše.

Budimović je ocenio da nedavne poplave neće uticati na bilanse pšenice, jer delovi Srbije koji su pogođeni tom vremenskom nepogodom nisu karakteristični za proizvodnju žita, kao što je to Vojvodina, koja nije bila u velikoj meri ugrožena.

– Sve ukazuje na to da ćemo biti mirni i da će pšenice biti dovoljno i za sopstvene potrebe i za izvoz – rekao je on i dodao da je prošle godine izvezeno rekordnih 1,2 miliona tona pšenice.

Na pitanje da li se u Srbiji očekuju više cene pšenice, Budimović je kazao da ni PKS ni Vlada Srbije ne mogu da utiču na cenu, jer se radi o berzanskoj robi, ali je dodao da je cena pšenice u celoj Evropi slična.

– Mi moramo da radimo na tome da naša proizvodnja bude jeftinija, a ne sam proizvod da poskupljuje. To bi u jednom trenutku odgovaralo proizvođačima pšenice, ali bi se odrazilo i na otkupnu cenu, cenu hleba i žita – objasnio je on.

Prema mišljenju Budimovića, država treba da ponudi određene stimulacije poljoprivrednicima i na taj način pojeftini proizvodnju.

Vremenske nepogode u Srbiji uticaće i na ovogodišnji rod voća.

Budimović je naveo da je jedino domaća vrsta jabuke „dobro podnela poplave”, a da će sve ostalo voće zabeležiti manji rod, ali je izrazio očekivanje da će voća ipak biti dovoljno i za sopstvene potrebe i za izvoz.

Na skupu u PKS između ostalog predloženo je da se žitarskim i izvoznim kućama, prerađivačkoj industriji i robnim rezervama obezbede povoljni kratkoročni krediti, sa subvencionisanom kamatom, za kreditiranje kupovine i izvoza voća i povrća i kasnih useva, kako bi se uspostavilo domaće tržište tih proizvoda, a proizvođači mogli da razmišljaju o povećanju proizvodnje.

Predloženo je i da se obezbedi specijalna premija od tri dinara po kilogramu za kvalitetniju pšenicu roda 2014, koja ima najmanje 13 odsto proiteina. Pošto se procenjuje da ta najkvalitetnija pšenica ove godine neće preći 10.000 tona, za specijane premije treba obezbediti maksimalno oko 30 miliona dinara.

Ocenjeno je da ove godine treba stimulisati proizvođače, da se na jesen zaseje pšenica na najmanje 600.000 hektara.