Posao veka? Arapi žele našu jagnjad

Šansa za unosan posao stigla je nedavno u pirotski kraj. Trgovci iz arapskih zemalja ponudili su otkup velikog broja jagnjadi, javlja RTS.

Međutim, ispostavilo se da količine koje Piroćanci mogu da isporuče za godinu dana arapskom tržištu podmiruju potrebe za dve nedelje, navodi Radio-televizija Srbije.

Pirotski kraj, nekada čuven po ovčarskoj proizvodnji, već decenijama se bori da ovčarstvo oživi i bude glavna stočarska grana.

Porodica Tošić iz sela Krupac, jedna je od najvećih farmera u pirotskom kraju. Čuvaju 180 ovaca, a godišnje tržištu isporuče oko 200 jaganjaca.

– Uglavnom računica je da ako daš jagnjad za otkup, pokriješ troškove za ovčara, pošto radimo poljoprivredu pokrijemo i troškove za naftu, seme i onda ti kao zarada ostane mleko ili obratno – kaže Marija Tošić iz sela Krupac.

Nedavno je pirotskoj opštini od partnera iz Sjenice stigla ponuda da zajednički krenu sa izvozom jaganjaca na arapsko tržište. Međutim, problem je nastao kada su čuli da Arapi traže 10 hiljada jaganjaca nedeljno.

– Godišnja proizvodnja jagnjadi u pirotskoj opštini na 17.0000 ovaca je negde oko 22-23.000 jagnjadi. Oko dve hiljade se ostavi za remont i sopstvenu reprodukciju, a ostala jagnjad se ponude za klanje. Tako da i ako bi ušli u neke trgovinske odnose sa trgovcima iz arapsih zemalja, mi bismo možda imali neku isporku za oko dve nedelje – kaže Goran Popović, pomoćnik predsednika Opštine Pirot za poljoprivredu.

Za kilogram žive vage jagnjetine cena na domaćem tržištu je 350 dinara. Za sada farmerima nije problem plasman, ali je problem što niko ne želi da prihvati posao ovčara. Trenutna plata u ovom kraju za ovčarski posao je 40.000 dinara i plaćeni stan i hrana, ali zainteresovanih nema.

Isporuka od deset hiljada jaganjaca nedeljno pirotskim farmerima zaista zvuči bajkovito. Nažalost, ovde je veoma mali procenat jagnjadi koji bi mogao da se isporuči traženom tržištu. A do nedavno se znalo da je upravo ovčarstvo bilo zaslužno za razvoj ovog kraja.