Posle Holandije, Amerike i Belgije, revolucija u izgradnji krovova stigla i u Srbiju

Na Sajmu građevinarstva je predstavljen sistem izolacije, koji štedi energiju, čuva okolinu, smanjuje mogućnost prokišnjavanja i oplemenjuje urbane prostore, pretvarajuci ih u zelene oaze usred betona i asfalta.

Urbanscape sistem koji, zahvaljujući kamenoj mineralnoj vuni, krovove pretvara u prirodne zelene oaze, štedi do 25 odsto energije za grejanje i 75 odsto za hlađenje, smanjuje opasnost od prokišnjavanja i štiti okolinu, predstavljen je danas na Sajmu građevinarstva.

– Urbanscape sistem je lak za instaliranje i svako može da ga postavi za samo nekoliko sati, a dobrobit traje godinama, u smislu manjih računa za grejanje i ogromnog doprinosa održivosti – kaže Goran Prolić, menadžer razvoja aplikacija kompanije „Knauf Insulation” na predavanju održanom u okviru prezentacije Inženjerske komore Srbije.

Jedinstvena mineralna vlakna postavljena na ravne krovove smanjuju opterećenje odvodnog sistema tako što zadržavaju tri puta više atmosferskih voda nego tradicionalni zeleni krovni prekrivači, u isto vreme obezbeđujući odličnu podlogu za rast biljaka.

Sistem prirodno apsorbuje i velike količine ugljen-dioksida – i do pet kilograma po kvadratnom metru godišnje – i pomaže hlađenju zgrada kroz isparavanje vode. Ovim se smanjuje efekat tzv. „urbanih toplotnih ostrva”, zahvaljujući kojem su zgrade u urbanim oblastima značajno toplije od onih u ruralnim krajevima.

Zeleni krovovi dodaju novu vrednost zgradama. Ne samo da vraćaju prirodne elemente u urbano okruženje, već i obezbeđuju rešenja važnih problema kao što su povišena temperatura u gradskim područjima i upravljanje atmosferskim vodama.

Proizvod, koji se do sada koristio u Holandiji i SAD, stigao je i na druga evropska tržišta kako bi se izašlo u susret rastućoj tražnji. Pejzažne arhitekte pronašle su mu široku primenu – od privatnih bašta, preko golf terena, komercijalnih prostora i javnih parkova.

– Zeleni krovovi prirodno poboljšavaju urbane prostore ali, podjednako je važno to što Urbanscape zahteva minimalno održavanje, a jedinstvena struktura slojeva obezbeđuje drenažu i podršku za korenski sistem biljaka – kaže Prolić.

Kada je reč o uzgajanju biljaka, glavna prednost kamene mineralne vune u odnosu na druga tla je ta što biljke dobijaju pravu količinu „hrane”, bez potrebe za herbicidima ili fungicidima.

Urbanscape je instaliran na krovu stambenih zgrada u istorijskoj četvrti Amsterdama, na parkinzima i magacinima u Sloveniji, fabrikama u Belgiji i Holandiji, kao i zgradama u Americi, čiji su projektanti želeli da sačuvaju energiju i značajno doprinesu održivosti.