Putin ne zna kolika mu je plata?

Već dosta dugo se među običnim ljudima, ali i obaveštenim ruskim novinarima, priča o vrlo visokim primanjima rukovodilaca velikih državnih kompanija, pre svega velike trojke: "Gasproma", "Rosnjefta" i državne železnice.

Za rukovodioce “Ruske železnice”, zatim najveće naftne kompanije “Rosnjeft” i gasnog monopoliste “Gasproma”, Nova godina nije donela najpovoljnije vesti. Jer, svi oni će morati da na sajtovima svojih kompanija objave lične prihode.

Takvu odluku je donela ruska vlada. Do sada su oni morali jednom godišnje da popunjavaju imovinske deklaracije, ali javnost ipak nije znala sve detalje o njihovim primanjima, kao što će znati sada, pišu Večernje Novosti.

Već dosta dugo se među običnim ljudima, ali i obaveštenim ruskim novinarima, priča o vrlo visokim primanjima rukovodilaca velikih državnih kompanija, pre svega velike trojke: “Gasproma”, “Rosnjefta” i državne železnice. Uostalom, na poslednjoj velikoj godišnjoj konferenciji za novinare ruskom predsedniku Putinu bilo je postavljeno i pitanje: kolika je plata Igoru Sečinu, predsedniku državne naftne kompanije “Rosnjeft”?

Putin je odgovorio da ne zna, dodavši doduše da ne zna čak ni kolika je njegova plata.

Zna li zaista Putin koliko prima mesečno rubalja ili ne, ostaće tajna, ali je činjenica da se svake godine javnosti uredno saopšti imovinska deklaracija predsednika i premijera, sa detaljima od plate do onoga što poseduju. Inače, činovnici u Kremlju ove godine neće dobiti nikakve bonuse, pre svega zbog novonastale ekonomske situacije. Ali, rukovodioci najviših državnih kompanija, žive u vilama koje su izgradile državne kompanije, voze se njihovim automobilima i avionima, i hrane u VIP restoranima.

Osim toga, imaju pored plate i ogromne bonuse na kraju godine. Navodno da pomenuti Igor Sečin nije ni podizao taj novac, nego ga je, kao što rade rukovodioci velikih zapadnih kompanija, koristio za kupovinu akcija. Bez obzira na insistiranje javnosti, Sečin do sada nije hteo da saopšti kolika mu je mesečna plata. To nisu uradili ni Aleksej Miler, prvi čovek “Gasproma”, a ni Vladimir Jakunjin, predsednik “Ruske železnice”.

Interesantno je da je premijer Medvedev sada predložio da se vrate predstavnici države u savete direktora državnih kompanija, navodno zbog sadašnje ekonomske situacije. A upravo on je 2011. godine, dok je bio predsednik Rusije, bio inicijator da se povuku svi političari iz nadzornih organa i saveta direktora i da se ima puno poverenje u biznismene.