Radnici u sve gorem položaju: Srbija ukida rad na neodređeno vreme?

U Evropskoj uniji u vidu ukidanja „sigurnih“ radnih mesta i kolektivnih ugovora u obavezi su da se priklone i zemlje kandidati.

U Ministarstvu rada konstantno nagoveštavaju ukidanje rada na neodređeno vreme i kolektivnog ugovora, ali su sindikati to uspeli da spreče kada se poslednji put menjao Zakon o radu u Srbiji, tvrdi Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata, piše Kurir.

U BiH i Hrvatskoj su se čak ujedinile pojedine sindikalne organizacije, s obzirom na to da je iz EU preporučena izmena tamošnjih zakona o radu, a u smeru pomenutih smanjenja prava zaposlenih.

Upravo zbog spora sindikata i vlade, u BiH već dve godine ne mogu da se usvoje nove propisi iz sfere radnih prava. Sindikalci iz ove dve susedne zemlje poručili su da će se boriti za „tri osmice“ – osam sati rada, osam odmora i osam sati slobodnog vremena, jer „vladajuće strukture, pod maskom konkurentnosti, pozivajući se na zahteve EU, donose zakone koji idu u korist kapitala“.

Svetska težnja

– Opšta svetska težnja jeste rad na određeno vreme, što znači ukidanje zapošljavanja na neodređeno. Sindikati su na to i na ukidanje kolektivnog ugovora najviše skočili kada je prošli put menjan Zakon o radu i uspeli smo to da izbegnemo. Postigli smo da rad na neodređeno vreme ostane, a da rad na određeno vreme može da traje maksimalno do dve godine. Sada se spremaju nove izmene i dopune Zakona o radu na kojima radne grupe rade već šest meseci. Te izmene neće doneti ništa dobro radnicima, nego samo pogoršanje položaja i smanjenje prava. Za ovih šest meseci niko nije pominjao ukidanje rada na neodređeno vreme i kolektivnog ugovora, što ne znači da neće. Svi sumnjamo da ćemo doći do toga da se i o tome razgovara, ali su tu sindikati da to ne dozvole – kaže Savićeva i dodaje da u zemljama EU rad na neodređeno vreme postoji samo u tragovima.

Vlasnici kapitala

– To se radi u interesu poslodavaca i vlasnika kapitala. Poslodavac drži radnika samo dok mu donosi profit. Radom na određeno stavlja zaposlenog u potpuno zavisan položaj i mora da izvršava sve naredbe poslodavca zbog straha od gubitka posla – naglašava Savić.

Ministarstvo rada

To još nemamo u planu

U Ministarstvu rada tvrde da za sada ne razmišljaju o takvim trendovima iz EU:

– Od nas to niko nije tražio, niti socijalni partneri niti iz Evropske unije. U okviru izmena Zakona o radu na kojima se sada radi nije planirano ukidanje kolektivnih ugovora i rad na neodređeno – rekli su u Ministrastvu.