Savet ekonomiste Svetske banke: Otpustiti 90 hiljada službenika, penzije ne dirati

U naredne tri godine deficit budžeta se mora svesti sa oko sedam na 2,5 odsto, i u tom periodu iz javnog sektora trebalo bi otpuštati i do 30 hilada radnika godišnje, kaže glavni ekonomista Svetske banke Lazar Šestović.

– Kod države radi 800 hiljada ljudi, a imamo ukupno 1,7 miliona zaposlenih. Takav odnos je neprirodan i neodrživ. Na sve to, dodao je on, u javnom sektoru je mnogo onih koji primaju po nekoliko plata, dosta većih nego kod privatnika – ukazao je Šestović u razgovoru za “Blic”.

Upitan o najavljenom smanjenju plata i penzija, Šestović je odgovorio da ne zna šta priprema Ministarstvo finansija, ali je istakao da je preporuka Svetske banke da se smanjenje penzija ostavi za kraj, jer ima dosta drugog prostora za uštede.

– Smanjenje penzija jeste najlakše, ali prvo treba smanjiti zarade u javnom sektoru, ali ne linearno – smatra Šestović i naglašava da bi trebalo smanjiti i subvencije javnim preduzećima i preduzećima u restrukturiranju, koja nas godišne koštaju oko miliardu evra.

Sve dok je tako, privatni sektor ne može funkcionisati dobro, ocenio je Šestović i poručio da sa najavljenim hitnim merama treba krenuti odmah, danas.

– Izgubili smo dve godine u pregovaranjima. Javni dug raste veoma brzo, dostigao je nivo od oko 65 odsto BDP, a njegova struktura nije baš najpovolnija, rokovi za otplatu kredita nisu tako dugi i nema prostora da se refinansiraju i da se napravi prostor da budžet odahne – objasnio je Šestović.

Ipak, on smatra da je daleko bankrot, jer postoje zalihe na dinarskim i deviznim računima od 2,4 milijarde evra u centralnoj banci i trezoru, ali to nikako ne znači da se treba opuštati.

Bolje nam može biti koliko sutra i to s malo mera, ali uz odlučnu politiku i volju, istakao je Šestović i naglasio da ćemo uštedeti veliki novac, a građani dobiti bolju uslugu i udobniji život, ako samo rešimo pitanja Srbijagasa, Železnica i desetina agencija.