SAVETI ZA INTERVJU koji će vam osigurati da dobijete posao

Odlazak na intervju za posao nikada nije lak, čak i ako ste bili na nebrojeno razgovora pre toga. Upoznavanje novih ljudi, pritisak da prodate sebe i svoje znanje i stres usled neizvesnosti mogu dovesti do toga da ne dobijete željeni posao.

 

Kako biste što bolje prošli na razgovoru za posao, predstavljamo vam nekoliko saveta koji će vam pomoći da se dobro priprmite i samim tim umanjite stres i nervozu.

1. Vežba

Vežbajte odgovore na pitanja koja se najčešće postavljaju na razgovorima za posao. Možete naći brojne primere na interntu ili se osloniti na sopstveno iskustvo iz prethodnih intervjua, kako prenosi sajt “jobsearch.about.com”.

Setite se konkretnih primera i situacija u kojima su se istakli vaše sposobnosti i znanje. Takođe pripremite spisak pitanja koja biste vi želeli da postavite poslodavcu.

2. Istraživanje

Pre nego što odete na razgovor istražite kompaniju u koju se prijavljujete, kao i obim posla koji biste obavljali. U toku razgovora iskoristite informacije koje ste saznali o kompaniji.

Zapamtite ime ispitivača i koristite ga u razgovoru. Ukoliko ne znate njegovo ime, pozovite pre intervjua i proverite.

3. Priprema

Pre nego što krenete, pripremite odgovarajuću odeću za razgovor koja je prilagođena prilici i kompaniji u koju idete. Neka bude čista, ispeglana i uredna. Ponesite sređen portfolio i biografiju sa kopijama. Pored toga bi bilo dobro da ponesete olovku i papir ili notes kako biste mogli da hvatate beleške.

4. Tačnost

Dođite na razgovor na vreme, odnosno pet do 10 minuta ranije. Pre nego što krenete proverite kojim putem bi trebalo da idete i ukoliko idete javnim prevozom, kojim autobusom bi trebalo da idete.

5. Smirenost

Tokom intervjua ostanite što je više smireni i prisebni. Zapamtite da vaš govor tela odaje o vama podjednako kao i odgovori koje dajete. Odgovarajuća priprema će vam pružiti potrebno samopouzdanje, navode na sajtu “jobsearch.about.com”.

Održavajte kontakt očima sa ispitivačem. Saslušajte celo pitanje pre nego što krenete da odgovarate na pitanje i obratite pažnju na ono što vaš sagovornik priča. 

6. Znanje

Potrudite se da ubacite ono što ste saznali o kompaniji u razogovor. Kada pričate o svojim dostignućima i uspesima u karijeri, pokušajte da ih uskladite sa onim što je potrebno za posao za koji ste se prijavili. Koristite konkretne primere kada odgovarate na pitanja.

7. Istrajnost

Nakon razgovora pošaljite mejl u kome ćete se zahvaliti na razgovoru i još jednom istaći svoje interesovanje za datu poziciju. Možete da uključite i neke detalje koje ste zaboravili da istaknete tokom intervjua. Ukoliko se odlučite da pošaljete mejl nakon razgovora, učinite to u roku od 24 sata.