Saveti za sve poslovne ljude: Prilagodite se i postignite neverovatan poslovni uspeh

Radite u istoj kompaniji na istom radnom mestu. Vaše zanimanje je ostalo isto, ali promenio se šef. Kako da se postavite, prilagodite situaciji i okrenete je u svoju korist?

Dolazak novog šefa može da unese priličnu dozu stresa u vašu poslovnu svakodnevicu. Nezvisno od toga u kakvom ste odnosu bili s bivšim šefom, sama činjenica da imate novog tražiće od vas prilagođavanje na poštovanje novog autoriteta. Cela priča bila bi puno lakša kada biste znali kakva je osoba u pitanju i kakva su njena očekivanja.

Pripremite se na promene

Morate da imate na umu da je novi šef ‘nova osoba’. Ako ste imali dobar odnos s bivšim šefom verovatno ćete ga upoređivati sa novim, a to može da otvori put uočavanju mana koje bi mogle da utiču na vaš odnos sa novim šefom i  poštovanje njegovog autoriteta.

Nova osoba može da znači i: novi zadaci i prioriteti i drugačiji ciljevi, pogled na život i odnos prema ljudima.

Upoznajte novog šefa i dajte mu priliku

Napravite malo ‘istraživanje’ o svom novom šefu. Pokušajte da saznate gde je do sada radio, kako pristupa poslu, kakvog je temperamenta. Na temelju prikupljenih informacija možete na vreme da otkrijete kakvu narav ima vaš novi šef, da li je radoholičar i očekuje li isto od vas?

Istovremeno, vodite računa o tome da svom novom šefu ipak morate dati malo ‘prostora’. I on mora da se prilagodi novoj poslovnoj sredini pa ‘početničke greške’ ne moraju biti naznaka loših poslovnih poteza u budućnosti. Drugim rečima, nemojte da paničite.

Preuzmite aktivnu ulogu

Budite pristupačni. Ako novi šef ima nove poslovne ideje, pokažite da ste otvoreni i spremni na saradnju.

Budite komunikativni. Odmah uspostavite kontakt s novim šefom i popričajte o njegovim očekivanjima.

Budite fleksibilni. Ako vaš šef nije pristupio vama, nemojte da se ustručavate da napravite prvi korak. Upoznajte se, predstavite sebe i svoj rad, prokomentarišite ga zajednički i prihvatite šefove predloge za unaprjeđenje vašeg posla i dostizanja ciljeva kompanije.

Nemojte da pretpostavljate. Sastanci s novim šefom su odlična prilika da razjasnite sve eventualne nesporazume u tekućim poslovima. Pitajte sve što vam nije jasno, prvenstveno zato da biste sebi olakšali posao. Teško je obaviti zadatak koji niste shvatili – nema razloga da to prećutite.

Hijerarhija ispred iskustva

Usvojte predloge novog šefa i nastojte da ostvarite njegove ciljeve (koje ste dogovorili u zajedničkom razgovoru). Ukoliko nastavite da obavljate svoj posao po ‘starom modelu’, bez konsultacija s novim šefom, možete ostaviti utisak osobe koja ne prihvata promene i smatra kako je ‘stari šef to radio dobro ili bolje’.  To nije najbolji početak saradnje, zar ne?

Šefovi su vođe. Dozvolite im to. Ako ste već dugi niz godina na svom radnom mestu, verovatno znate gotovo sve što se može znati o firmi, njenoj strategiji, poslovanju i rezultatima. Dolaskom novog šefa verovatno ćete želeti da preuzmete inicijativu kroz koju ćete ga uputiti u ‘pravila igre’ u vašoj kancelarji. Možda vam se čini da će ga to smekšati, ali neće i nemojte to da radite.

Dozvolite svom šefu da bude – šef. Pokažite mu kako funkcioniše vaš deo posla, dajte na znanje da mu možete pomoći u postizanju njegovih ciljeva ali, dozvolite mu da on postavi ciljeve i da vam sam kaže šta želi od vas.

A šta da učinimo ako stvari ne idu na bolje?

Ukoliko se ispostavi da s novim šefom niste našli ‘zajednički jezik’ i to postaje ozbiljna prepreka u vašoj poslovnoj svakodnevici, vreme je da razmislite, sredite utiske i odlučite kako ćete se postaviti.

Pre bilo kakvih konkretnih poteza posavetujete se sa svojim sektorom za ljudske resurse ili s ljudima od poverenja. Ne bi bilo mudro da novi šef od ‘trećih’ osoba sazna kako ste nezadovoljni.