Sindikati spremni za proteste i rušenje Zakona o radu

Rukovodstva Ujedinjenih granskih sindikta (UGS) 'Nezavisnost' i Saveza samostalnih sindikata Srbije (S S S S) najavili su danas da su spremni za proteste ukoliko ne dođe do dogovora o izmenama Zakona o radu, kao i da će ukoliko on bude usvojen raditi na 'rušenju' tog zakona.

Predsednik UGS „Nezavisnost” Branislav Čanak kazao je novinarima u pauzi okruglog stola „Zakon o radu – reforma ili antireforma”, da očekuje da će do dogovora doći na večerašnjem sastanku sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Čanak je rekao da će ukoliko do dogovora ne dođe, sindikati raditi na „rušenju” Zakona o radu, jer pojedine njegove odredbe nisu saglasne sa Ustavom Srbije, niti sa direktivama Evropske unije.

– Mi možemo da odemo i u Strazbur (u Međunarodni sud pravde) da ga srušimo. Pokrenućemo i kamapnju za prevremene izbore i izaći na ulice – kazao je Čanak.

Predsednik S S S S Ljubisav Orbović kazao je na skupu da predložene izmene Zakona o radu „u potpunosti uništavaju sva prava zaposlenih, da je on usmeren protiv naroda i cilj mu je da omogući što veći profit za poslodavce”.

Orbović je istakao da je na sindikate, kako na pojedince tako i na organizacije, vršen pritisak oko usvajanja Zakona o radu, ali nije želeo da precizira ko ih je i na koji način pritiskao.

Sindikati su insistirali na javnoj raspravi o nacrtu zakona o radu, navodeći da građani na to imaju pravo.

Prema rečima ta dva reprezentativna sindikata, od Ministarstva rada nisu dobili argumente šta izmene Zakona o radu projektuju i šta on treba da reguliše, ocenjujući to kao „pravni poraz”.

Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) Zoran Babić kazao je da Zakon o radu treba da bude kompromisno rešenje poslodavaca, sindikata i predstavnika Vlade, dodajući da niko nema ekskluzivno pravo na taj zakon.

– Da smo hteli siledžijski da ga donesemo, stavili bi ga u proceduru i izglasali bi ga do sada – kazao je Babić i dodao da Vlada želi da pregovara.

Babić je istakao da je Radna grupa, koja je radila na izmenama Zakona o radu, do sada usaglasila oko 75 odsto odredaba, i zatražio od sindikata da uvaže to što se slažu u više od polovine odredaba zakona.

Čanak je na to odgovorio da se nijedan zakon ne može meriti u procentima.

– Vi možete da mi ispunite 99 odsto zahteva u zakonu, a da poslednji član glasi ‘posle toga će korisnik biti streljan’. Potpuno besmisleno – kazao je Čanak.

Državni sekretar Ministarstva rada Zoran Lazić naveo je da su neke od novina zakona o radu – rad na određeno vreme biće ograničen na najduže dve godine, uvedena je pripravnost i rad po pozivu, nedeljni odmor sa 24 produžen na 36 časova, odmor između dva radna dana povećan sa 10 na 11 časova, a godišnji odmor može da se koristi već nakon mesec dana.

On je dodao da je iz zakona izbrisana odredba da polodavac može da isplati naknadu za neiskorišćeni godišnji odmor, a zaštićene su i osobe sa invaliditetom, jer je poslodavac ukoliko želi da im da otkaz, obavezan da im nađe drugo radno mesto, a ukoliko ga nema mora da im isplati otpremninu.

Lazić je kazao i da su otkazni razlozi bolje definisani, kao i da za neisplaćene zarade zaposleni sa izvršnom ispravom može da se obrati izvršnom sudu, dodajući da je do sada zaposleni morao da prođe parnični postupak, ali da je sada to ukinuto.