Sprski studenti sa Kembridža traže priliku da se vrate u zemlju

Stipendisti PEXIM Fondacije i alumnisti Uverziteta Kembridž, uz podršku Britansko-srpske privredne komore (BSCC), organizovali su treću godišnju PEXIM-BSCC večeru koja se održala 8. maja na Triniti koledžu, u Kembridžu.

Cilj godišnje večere koju od 2012. godine organizuje PEXIM fondacija u saradnji sa BSCC, bio je da se studenti iz Srbije na Kembridžu promovišu i povežu sa potencijalnim poslodavcima kako bi se podstakao njihov povratak u zemlju nakon završetka studija.

Značajan broj uvaženih gostiju iz Srbije i Velike Britanije, pored studenata, prisustvovao je večeri.

Desetak istaknutih kompanija iz Srbije, Makedonije i Velike Britanije, mnogi od njih članovi  Britansko-srpske privredne komore, imali su priliku da upoznaju studente.

Sponzori večere su bile vodeće kompanije na globalnom i regionalnom nivou: Continental Wind Partners, Naftna Industrija Srbije, Comfy Angel, Infobip, Arex Marzipan, Microsoft, Freshfields, Zolfo Cooper.

Na večeri Continental Wind Partners (CWP) je najavio partnerstvo sa PEXIM Fondacijom i da će uložiti oko 14,000 evra godišnje za dodatne stipendije za studente kojima je ponuđeno mesto na Kembridžu.

Sledećeg dana, 9. maja, održano je predavanje o britansko-srpskom prijateljstvu koje su organizovali stipendisti PEXIM fondacije, alumnisti Kembridža i LSE, podstaknuti inicijativom Organizacije srpskih studenata u inostranstvu (OSSI).

Okrugli sto na temu ,,Ujedinjeno kraljevstvo i saveznici, sto godina nakon Prvog svetskog rata: liderstvo kroz mir” okupilo je renomirane predavače: profesora istorije sa Kembridža Dominika Livena; specijalistu BBC-a i Britanskog saveta, Virdžiniju Krompton; Federalnog savetnika u Francuskoj federaciji za UNESCO mreže Aleksandra Protića; kao i profesora Sajmona Stoklija Sajmona Stoklija sa Poslovne škole Džadž u Kembridžu. Moderator okruglog stola bila je Milena Milićević, alumnista PEXIM fondacije i predavač na Fakultetu za inženjerski menadžment u Beogradu.

Profesor Dominik Liven je govorio o odnosu Rusije i saveznika pre Prvog rata, tokom rata i usavremenim okvirima, istaknuvši isprepletanost sukoba u 20. veku. Međunarodna publika sa nestrpljenjem očekuje njegovu novu knjigu o Prvom svetskom ratu, a u Beogradu ćemo ga čuti na konferenciji 30.maja.

Virdžinija Krompton je pozvala prisutne na konferenciji da se uključe u inicijative Britanskog saveta koje objedinjuju vizuelne umetnosti, sport (prevashodno fudbal), istoriju i memorijalne projekte. 

Aleksandar Protić je govorio o međunarodnim UNESCO projektima vezanim za Prvi svetski rat i naglasio jedinstven srpski doprinos miru tokom Prvog svetskog rata koji su dali Nikola Tesla i Mihajlo Pupin, takođe alumnista Kembridža.

O inovacijama tokom različitih ratova govorio je professor Sajmon Stokli sa Kembridža, naglasivši da postoji i destruktivno preduzetništvo.

Profesor Stokli je otvorio debatu o vrednostima na Balkanu i kako mladi ljudi iz Srbije i regiona mogu preduzetničkim inicijativama doprineti miru, ekonomskoj stabilnosti i konkurentnosti.