Srbiji neophodne reforme da izbegne bankrot

Javne finansije Srbije su na neodrživoj putanji koja vodi ka bankrotu, i zbog toga je, pored reformskih zakona, neophodno urediti javna preduzeća i smanjiti plate i penzije, izjavio je danas član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov.

On je na okruglom stolu nedeljnika Vreme o ekonomskih reformama rekao da bi se smanjenjem penzija i plata u javnom sektoru od 15 odsto, koje predlaže Fiskalni savet, samo neutralisao politički motivisano povećanje iz 2008. godine – pre i posle izbora.

– Nemoguće je da srpska privreda ovakva kakva je, održava isplatu penzija od 220 evra u proseku – rekao je Altiparkakov.

Dodao je da su u Bugarskoj i Rumuniji čije su privrede u boljem stanju od srpske, prosečne penzije 150 i 170 evra.

Altiparmakov je naveo da će deficit budžeta Srbije ove godine biti oko osam odsto bruto-domaćeg proizvoda (BDP), a javni dug oko 70 odsto BDP i nastaviće da raste, te je zato neophodna fiskalna konsolidacija.

Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Milojko Arsić rekao je da fiskalna konsolidacija mora da bude deo šireg paketa mera da bi reforme bile uspešne.

On je ocenio da su potrebni i podsticaji, odnosno antirecesione mere, odnosno umereno popuštanje monetarne politike.

– NBS treba da iskoristi sve mogućnosti. Popuštanje montarne politike moglo bi da podstakne kreditnu aktivnost kako bi to bio pokretač rasta privatnog sektora – rekao je Arsić.

Ekonomista i profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu Miodrag Zec rekao je da u Srbiji svi pričaju o reformi države, a niko ne zna kakvu državu hoće.

– Kad plaćamo porez, hteli bismo liberalnu državu, a kad strini treba operacija katarakte, onda bismo socijalnu državu – rekao je Zec.

On je rekao i da 60 godina živi u reformama, a da je posle svakih reformi u Srbiji sve gore jer „nema države”.

– Fali kamen temeljac. Ovo liči na vojvođansku (kuću) nabijaču koja se kreči pred svaku slavu, a vlaga izbija. Kamen-temeljac je to da mora da se plaća porez – naglasio je Zec.