‘Srpski studenti na Kembridžu bi se vratili u zemlju ako bi imali gde’

Desetak istaknutih kompanija iz Srbije, Makedonije i Velike Britanije, mnogi od njih članovi Britansko-srpske privredne komore, imali su nedavno priliku da upoznaju srpske studente koji studiraju u Kembridžu i da vide šta oni imaju da ponude.

Stipendisti PEXIM Fondacije i alumnisti Uverziteta Kembridž, uz podršku Britansko-srpske privredne komore (BSCC), organizovali su treću godišnju PEXIM-BSCC večeru koja se održala 8. maja na Triniti koledžu, u Kembridžu.

Cilj godišnje večere koju od 2012. godine organizuje PEXIM fondacija u saradnji sa BSCC, bio je da se studenti iz Srbije na Kembridžu promovišu i povežu sa potencijalnim poslodavcima kako bi se podstakao njihov povratak u zemlju nakon završetka studija.

Na večeri je bilo najavljeno i partnerstvo između PEXIM fondacije i američkog investitora Continental Wind Partners (CWP) koji će uložiti oko 14,000 evra godišnje za dodatne stipendije za studente kojima je ponuđeno mesto na Kembridžu.

Program CWP PEXIM Kembridž stipendija će omogućiti da na Kembridžu dva studenta godišnje završe postdiplomske studije u oblasti energetike, obnovljivih izvora energije, zaštite životne sredine, inženjerstva, finansija i prava. CWP je prisutan u Srbiji od 2009.godine gde razvija vetropark kapaciteta 144 MW u opštini Kovin.

CWP vidi saradnju sa PEXIM fondacijom kao način podrške Srbiji kako bi se što efikasnije nastavile evropske integracije i ekonomski razvoj.

Sledećeg dana, 9. maja, održano je predavanje o britansko-srpskom prijateljstvu koje su organizovali stipendisti PEXIM fondacije, alumnisti Kembridža podstaknuti inicijativom Organizacije srpskih studenata u inostranstvu (OSSI).

Okrugli sto na temu „Ujedinjeno kraljevstvo i saveznici, sto godina nakon Prvog svetskog rata: liderstvo kroz mir” okupilo je renomirane predavače.

Profesor Dominik Liven je govorio o odnosu Rusije i saveznika pre Prvog rata, tokom rata i usavremenim okvirima, istaknuvši isprepletanost sukoba u 20. veku. Međunarodna publika sa nestrpljenjem očekuje njegovu novu knjigu o Prvom svetskom ratu, a u Beogradu ćemo ga čuti na konferenciji 30.maja.

Virdžinija Krompton je pozvala prisutne na konferenciji da se uključe u inicijative Britanskog saveta koje objedinjuju vizuelne umetnosti, sport (prevashodno fudbal), istoriju i memorijalne projekte.  Aleksandar Protić je govorio o međunarodnim UNESCO projektima vezanim za Prvi svetski rat i naglasio jedinstven srpski doprinos miru tokom Prvog svetskog rata koji su dali Nikola Tesla i Mihajlo Pupin, takođe alumnista Kembridža.

O inovacijama tokom različitih ratova govorio je professor Sajmon Stokli sa Kembridža, naglasivši da postoji i destruktivno preduzetništvo.

Profesor Stokli je otvorio debatu o vrednostima na Balkanu i kako mladi ljudi iz Srbije i regiona mogu preduzetničkim inicijativama doprineti miru, ekonomskoj stabilnosti i konkurentnosti.