STANOVI U BEOGRADU JOŠ SKUPLJI! Najmanje novca vam treba na Paliluli, a najviše na Vračaru

Zgrada
Pixabay.com

Tržište nekretnina u Beogradu se oporavlja, primetan je blagi rast cena nekretnina na svim lokacijama u gradu.

 

Odnos ponude i potražnje je ponovo, nakon svetske ekonomske krize koja je pogodila i ovu oblast, došao na nivo jedan prema jedan.

Prema podacima iz drugog polugodišta 2016. godine, prosečna cena kvadratnog metra novogradnje na teritoriji Beograda iznosi 228.684 dinara i čini povećanje od 23 odsto u odnosu na prethodnu cenu novogradnje, koja je iznosila 185.605 dinara, za prvo polugodište 2016. godine.

Tendencije su blagog oporavka tržišta, povećanje ponude i blagi rast cena skoro na svim lokacijama u gradu. Veliki broj nekretnina se proda čak i u izgradnji, tako da se može reći da tržište dobro funkcioniše – kaže za Tanjug potpredsednik Stručnog saveta Klastera nekretnina Srbije, Milić Đoković.

Kako objašnjava, povećanje cene kvadrata u Beogradu od oko 25 odsto je, ustvari, poskupljenje na određenim mikro lokacijama, a poskupljenja su se desila, pre svega, na Vračaru, Savskom vencu, Starom gradu i Novom Beogradu.

Prema podacima iz analize Klastera nekretnina, cene kvadrata po beogradskim opštinama iznose: Stari grad, od 1.500 do 2.500 evra, Vračar 1.300 do 3.000 evra, na Savskom Vencu cene su od 1.250 do 2.750 evra, na Čukarici od 900 do 1.800 evra, na Rakovici 800 do 1.300 evra, na Voždovcu od 700 do 1.600, Zvezdari 800 do 1 600, Paliluli od 600 do 1.500, a na Novom Beogradu i Zemunu od 1.000 do 2.200, odnosno od 800 do 1.500 evra. 

Odnos ponude i tražnje je zavisno od lokacije, cene i strukture, u odnosu jedan na prema jedan do jedan na prema dva – kaže on i napominje da ovaj odnos ne važi za garsonjere i jednosobne stanove koji se više traže nego što ih ima, kao i za velike stanove kojih ima, kako kaže, manje od potražnje.

Prema njegovim rečima, starija gradnja je ove godine poskupela za dva do tri odsto u odnosu na prošlu godinu.

Povećanje cena je pre svega izraženo zbog lokacija na kojima se grade nove nekretnine, a to su bolje, odnosno, najbolje lokacije sa najvišim cenama kao što su Vračar, Savski venac, Stari Grad i Novi Beograd – ističe Đoković i dodaje da na vrednost kvadrata jasno utiče i cena građevinskog zemljišta sa 20 do 30 procenata.

On kaže da su cene kvadratnog metra u Beogradu trenutno na nivou iz perioda 2004. i 2005. godine, dok su u svetu one došle na nivo iz perioda 2006. godine.

Stanje stambenih kredita je jako povoljno, euribor je na istorijskom minimumu čak i u minusu. Ukoliko se napravi dobar aranžman sa bankama, može se uzeti kredit sa kamatom od 2,5 do 3 procenta – objašnjava Đoković.

Prema njegovim rečima, uvođenjem profesionalnih upravnika i početkom njihovog aktivnog rada, može se očekivati povećanje kvaliteta samih objekata i porast vrednosti stanova u zgradama kojima rukovode, jer, kaže, sređivanjem fasada, ulaza, garaža, zamenom prozora, povećava se i vrednost objekta.

Na taj način, njihovim delovanjem, razlika između stare gradnje i nove gradnje će se smanjivati, jer sada je dosta velika razlika u ceni kvadrata – kaže on i objašnjava da na Novom Beogradu, u Paviljonima gde je stara gradnja, kvadrat košta od 1.100 do 1.200 evra, dok na svega nekoliko stotina metara, u novom delu Novog Beograda, cena po kvadratu ide i preko 2.000 evra.

Prema podacima Grada, cene kvadrata krajem 2016. godine u Beogradu su porasle za 22,8 odsto u poređenju sa prvim polugodištem iste godine.

Đoković kaže da su najtraženije lokacije i dalje centralne beogradske opštine, a od šireg dela grada, tražene lokacije za kupovinu stanova su u Mirijevu, na Ceraku i u Altini.