Stočari očajni: Letnje kiše i vlaga uništile seno

Naoblačila se ova godina i za stočnu hranu. Obilne kiše i vremenske nepogode samo su dodatno odmogle otkosu trave i sakupljanju sena. Ništa bolje nije ni sa slamom.

Stočari u Srbiji jadaju se da i to što pokupe – nije nekog kvaliteta.

Zbog vremenskih neprilika uveliko je zakasnila kosidba na Zlataru, Jadovniku, Javoru i drugim planinama Starog Vlaha i Polimlja. Slične nevolje muče i stočare na Goliji, Rogozni, Kopaoniku i u dolinama Raške i Ibra, pišu Novosti.

– Šta vredi što je livada dobro rodila, kad kiše ne daju da se pokupi seno. U livadi stara trava polegla, a kroz nju izbija nova. Teško da će kosačica moći nešto da uradi. Zimi to stoka neće hteti da jede. – žali se Neđo Grujičić iz Draglice, na Murtenici, koji je uspeo da ukosi tek tridesetak tovara sena.

Malo sunčanih dana omelo je i stočare na Pešteru da završe kosidbu i spreme zalihe sena za zimu. Kako ističe Vaso Rakočević, domaćin iz Buđeva u opštini Sjenica, koji gaji 70 rasnih krava, seno trune na livadama.

– Stočari već brinu kako će njihova stada prezimiti zimu. Tokom celog leta uspeo sam da pokosim i osušim samo dva hektara travnjaka, što mom stadu nije dovoljno ni za pola meseca. Taman počnemo da kosimo pljuskovi nas oteraju. Tako već mesecima. Pre nekoliko dana pokosio sam, ali je odmah krenula oluja. Pokošeno seno je ostalo na livadi i pola je već istrulilo – priča Rakočević.

Da su sunčani dani jedini spas, misli i Fehim Kurtović iz Udruženja farmera „Pešterska visoravan” u Karajukića Bunarima. Kako kaže, ako ne ugreje sunce, uprkos dobrom rodu ove godine, stočari će morati da kupuju seno ili da rasprodaju stoku.

Pojedina domaćinstva koja travu spremaju u silažu ili su imali mehanizaciju uspeli su da tokom juna i jula pokose livade. Oni će na parcelama imati i drugi otkos ili već napasaju goveda.

– Slama ne može tako brzo da istruli, ljudi su je sklanjali i presovali odmah posle kosidbe pšenice. Ima je i više nego što je potrebno. Seno će biti malo problematično, zbog čestih kiša. Teško ga je spremiti da bude prva klasa. A silaža će ove godine biti izuzetnog kvaliteta. Kukuruz je jako dobar, nije izgoreo kao prethodnih godina. Stabljika je viša nego ikad. Ako se na vreme spremi i kvalitetno uradi biće dovoljno stočne hrane – objašnjava Miroslav Ivković, predsednik Nacionalnog saveza poljoprivrednika Srbije.