Strašne statistike: Rešenje za penziju čekaju i godinu dana

Beogradska filijala Fonda PIO zbog loše organizacije ima oko 17.000 nerešenih predmeta, pa je oko 6.000 njih poslala filijalama po Srbiji, što će napraviti dodatne troškove od dva do tri miliona dinara, tvrdi Ljiljana Kremić, predsednik Sindikat zaposlenih u Fondu PIO.

Ona dodaje da se selidbom predmeta krši Statut Fonda PIO, u kojem piše da se predmeti rešavaju prema mestu poslednjeg osiguranja.
– Postoji i opasnost da mnogi predmeti budu izgubljeni zbog selidbe i presije da se sve uradi do kraja godine, jer je to nerealno. Zamislite kad ljudi iz Beograda krenu po Srbiji da traže svoju dokumentaciju – upozorava Kremićeva.

Ona ističe da je reč o predmetima koji nisu rešeni u obaveznom roku od dva meseca, kao i da ima onih koji su u proceduri i do godinu dana. Do kraja godine, kako navodi, proći će i rok za obradu još oko 3.000 predmeta. Dokumentacija je poslata po celoj Srbiji, najviše u deset filijala u užoj Srbiji. Njih će obraditi 121 radnik i ti radnici će, kako kaže Kremić, sada imati problema da završe svoje predmete.
– Troškovi će biti veći jer mora da se plati prekovremeni rad, gorivo za prevoz predmeta, dnevnice za one koji ih sele… A sve zbog loše organizacije beogradske filijale, na čijem je čelu Ivan Todorović – uverena je ona.

Milan Grujić, član Upravnog odbora Fonda PIO, tvrdi da je neobrađeno samo sedam do devet hiljada predmeta, i to zbog prethodnog štrajka radnika Fonda. Na pitanje koliki će biti ceh on odgovara da će ga biti, ali će se najviše raditi u okviru radnog vremena. Upitan zašto ovaj posao ne uradi beogradska filijala on odgovara da bi morao da im se plati prekovremeni rad, a službenicima po Srbiji se neće plaćati jer oni u suštini imaju manje posla od beogradskih kolega.

– Ima gradova po Srbiji gde je privreda potpuno propala, pa službenici Fonda PIO nemaju puno obaveza u okviru radnog vremena. Oni će, na primer, sada obraditi ove predmete – objašnjava on.

STATISTIKA

– 17.000 nerešenih predmeta PIO ima u Beogradu
– 6.000 ih je poslato širom Srbije
– 412.000 korisnika i 820.000 osiguranika ima u prestonici
– Zaštitnik građana stalno interveniše jer ima najviše žalbi građana u Beogradu na rad Fonda