‘Telekom’ procenjen, cena se krije od javnosti!

Porez Novac Kredit
Pixabay.com

Vlada je spremna da proda nacionalnog telekomunikacionog operatera. Zvanične cene nema jer će se ona odrediti na osnovu zainteresovanosti kupaca.

 

Ilustracija/Pixabay.com

“Telekom Srbija” najverovatnije će ići u proces privatizacije tako što će vlada dati neobavezujuću ponudu da bi ispitala najpre zainteresovanost kupaca, a tek posle toga će odlučiti po kom modelu će ga prodati, saznaju Večernje novosti.

To znači da neće biti zvanične cene za srpskog operatora nego će se tek posle ispitivanja zainteresovanosti, govoriti o ceni koju je potencijalni kupac spreman da plati.

O procenjenoj vrednosti “Telekoma Srbija”, što je u opisu zadataka francuske konsultantske kuće “Lazard”, inače privatizacionog savetnika u ovom slučaju, niko ne želi javno da govori.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić naglasio je da Srbija neće da prodaje “Telekom Srbija” ako ne dobije odgovarajuću cenu i garanciju da će nakon prodaje ta kompanija da funkcioniše bolje.

“Ako ne možemo da dobijemo cenu, kvalitet i garancije da će ta kompanija da funkcioniše bolje, mi to nećemo ni da radimo. Uvek je odluka na nama”, rekao je Vučić.

Premijer je poručio da će Vlada Srbije da donese najbolju odluku za Srbiju i da odluka o prodaji “Telekoma Srbija” isključivo zavisi od Vlade, od toga da li može da dobije dobru ponudu i u zavisnosti od preporuka privatizacionog savetnika “Lazarda”.

Prema rečima Ivice Cvetanovića, predsednika Konfederacije slobodnih sindikata Srbije, postoji sumnja da je procena vrednosti privatizacionog savetnika niža od prethodne, kada je vrednost “Telekoma” procenjena na 1,4 milijarde dinara za 51 odsto akcija. Tome ide u prilog i činjenica da smo se na privatizaciju “Telekoma” obavezali kroz sporazum sa Međunarodnim monetarnim fondom.

“Posle prethodnog neuspešnog pokušaja prodaje, obećano je da ne sme da se ide ispod tadašnje cene”, tvrdi Cvetanović.

“Konfederacija i svi sindikati se oštro protive prodaji s obzirom na to da je godišnji neto profit ovog preduzeća 15 milijardi dinara. Uputićemo otvoreno pismo premijeru Vučiću i tražiti da se odbije predlog privatizacionog savetnika”, istakao je on.

Privatizacioni savetnik “Lazard” predložio je sva tri modela privatizacije, odnosno da se proda sve što je u državnom vlasništvu, manjinsku privatizaciju uz učešće investicionih fondova i prodaju kontrolnog paketa akcija.