Treba li da brinu građani Srbije koji novac čuvaju u grčkim bankama?

Dešavanja u Grčkoj zabrinula su turiste koji će letovati u ovoj zemlji, ali i one koji imaju račune u bankama u grčkom vlasništvu u Srbiji.

 

Međutim, iz Narodne banke poručuju da se na srpskom bankarskom tržištu ne dešava ništa vanredno.

Građani, nemojte da brinete, vaš novac nije ugrožen, poruka je Narodne banke Srbije.

Grčke banke koje imaju filijale u našoj zemlji izdvojene su i posluju potpuno samostalno, po srpskim propisima i zakonima.

“Banke su likvidne i solventne što im omogućava da nesmetano i bez eksterne pomoći uredno posluju i obezbede neophodan finansijski servis svojim klijentima”, navodi se u saopštenju Narodne banke Srbije.

Osim toga, kako navode, sa stanovišta domaćeg zakonodavnog okvira banke grčkog porekla se ni po čemu ne razlikuju od bilo koje druge banke koja posluje na srpskom bankarskom tržištu.

Depoziti u ovim bankama su podjednako bezbedni koliko i u svim ostalim bankama u Srbiji. Ne postoje nikakva ograničenja u raspolaganju sopstvenim sredstvima deponenata i štediša banaka u većinskom grčkom vlasništvu u Srbiji”, zaključuje se u saopštenju.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savic kaže da je bar deo novca srpskih štediša u ovom trenutku siguran.

“Mi imamo onaj zakon koji je usvojen za vreme ekonomske krize da država garantuje sve štedne uloge do 50 hiljada evra. Mogu biti u problemu ljudi koji imaju veže iznose od tih 50 hiljada evra, ako se ne daj bože nesto loše desi”, istakao je Savić.

Dok iz Beograda stižu umirujuće reci, u Grčkoj vlada potpuna neizvesnost.

“Oni koji su najuznemireniji su grčki penzioneri od kojih većina nema platne kartice i oni ne mogu da podignu svoje penzije. Ipak, ono što je važno za sve domaće, ali i sve druge turiste koji dolaze u Grčku na letovanje je da se ova odluka grčke vlade ne odnosi na njih. Oni će moci da podignu sa bankomata novca koliko god žele, ali je veliko pitanje i da li će biti toliko gotovine u bankomatima koliko njima treba”, ističe Pavićević.

Iako je novac srpskih građana, prema zakonu, siguran u grčkim bankama u našoj zemlji, profesor Savić kaže da bi upravo sami građani mogli ceo sistem da poljuljaju, ako bi počeli naglo da podižu novac.

“Ta psihoza i psihološka očekivanja su za vreme ekonomske krize uvek najgora. Ako to bude imalo masovniji karakter, bojim se da onda neki ljudi, odnosno neke grčke banke mogu biti u problemu. Zato što to znači da bi njihova likvidnost vrlo brzo padala”, ističe Savić.

U Srbiji, četiri banke u grčkom vlasništvu drže sredstva vredna oko četiri milijarde dolara, odnosno 14 odsto ukupnih bankarskih sredstava.