Sledeći put uzmite bar žvaku: Od vašeg kusura prodavci godišnje zarade ASTRONOMSKE SUME

novac
Pixabay.com

Cene robe i usluga i dalje se iskazuju u parama, iako one odavno nisu u upotrebi. Obračunavaju se samo u elektronskoj naplati. Kada se plaća u gotovini, na kasi se iznos zaokružuje, a u Nacionalnoj organizaciji potrošača Srbije tvrde da na taj način trgovci godišnje dodatno zarade 90 miliona dinara.

 

Ako u prodavnicu ponesete keš, platićete više nego što na rafu piše, izveštava Rtv.

Iz Narodne banke Srbije objašnjavaju da je kovanica od 50 para povučena iz upotrebe pre osam godina, i da se u gotovinskom plaćanju do 50 para iznos zaokružuje na 0, a iznad na jedan dinar. Tako bi trebalo da dođe do izjednačavanja, ali cene sa iznosom ispod pola dinara gotovo da ne postoje.

Procenjuje se da zbog zaokruživanja cena, svaki kupac u Srbiji u prodavnici dnevno u proseku izgubi pet para. Godišnje, to je 18 dinara, a pomnoženo sa pet miliona potrošača, koliko približno postoji u našoj zemlji, dobija se 90 miliona dinara ili 750.000 evra.

Trgovci podsećaju na to da je tačan iznos moguće platiti karticom ili elektronskim putem. A za decimale u iznosu krive matematiku.

– Pare postoje zato što svaka kalkulacija pri formiranju cene, pa i uračunavanja PDV-a, dovodi do toga da cifra nije okrugla – kaže Olivera Ćirković, PR “Univereksporta”.

Ne može se reći da trgovci rade nešto protivpravno, jer ne postoji zakon ili podzakonski akt kojim je to regulisano, priznaju i u Nacionalnoj organizaciji potrošača Srbije.

– Mi smo se obraćali više puta inspekcijama i nadležnim organima da se ozbiljnije pozabave tim pitanjem. Ulazimo u devetu godinu kako se apoeni u parama ne koriste, međutim ništa se i dalje ne preduzima. Nadamo se da će i to doći na red – kaže Biljana Kovačević iz Nacionalne organizacija potrošača Srbije.

A dok to ne dođe na red, zrno po zrno – pogača, para po para – palača.