Tržište hrane pripremljene po verskim pravilima sve je šire, a Srbija je prva u Evropi po tome

Tržište hrane koja se priprema po verskim pravilima neprestano raste, a malo je poznato da je Srbija prva evropska zemlja koja je dobila svoj 'Halal' standard. Inače, to je prvi srpski standard koji je ušao u Evropu i prvi standard koji je EU bezrezervno prihvatila od Srbije

Industrija mesa „Neoplanta”, članica Nelt Grupe, dobila je „Halal” sertifikat za konzervirane proizvode iz svog asortimana. Sertifikat je izdat od strane ovlašćene i specijalizovane agencije za sertifikaciju „Halal” kvaliteta. Emina Mihaljević, sektor Upravljanja kvalitetom u pomenutoj kompaniji, otkrila je za Dnevno.rs zašto je zaista važno da jedna kompanija ima ovaj sertifikat:

– S obzirom da u svetu živi više od  milijardu muslimana, velika je zainteresovanost za uvođenje „Halal” sertifikata kod mnogih svetskih kompanija. Halal sertifikatom, AD Neoplanta će imati mogućnost da konzervirane proizvode ponudi svim potrošačima koji konzumiraju Halal hranu u zemlji i u regionu, čime će ojačati svoju poziciju na postojećim i potencijalnim tržištima. Znak Halal proizvoda pruža potrošačima koji konzumiraju  Halal proizvode, mogućnost informisanja i izbora u toku kupovine – kaže Emina, koja se osvrnula na činjenicu da broj kompanija u Srbiji iz oblasti mesne industrije nije veliki, ali da u tomr svakako dominiraju velike kompanije, poput Neoplante.

– Sve kompanije koje su orjentisane i na muslimansko tržište a prepoznale su važnost Halal-a imaju ovaj sertifikat. Većina kompanija sa kojima poslujemo (sirovina, začini, …) imaju Halal sertifikat – dodaje gospođa Mihaljević.

Šta podrazumeva Halal sertifikat?

Halal standard čini set pravila i smernica za proizvodnju i pripremu hrane u skladu sa islamskim verskim običajima. Zahtevi Halal-a potiču iz Kurana i Šerijatskog zakona, koji propisuju šta je halal-dozvoljeno a šta je haram-zabranjeno.

Halal sertifikat potvrđuje Halal status proizvoda (svi artikli koji ulaze u sastav proizvoda su provereni i dozvoljeni po Halal-u) i odobrava upotrebu Halal znaka na pakovanju proizvoda. On garantuje da se prilikom proizvodnje Halal proizvoda u našoj fabrici poštuju svi zahtevi postavljeni Halal standardom (BAS 1049:2010 ) što je i odobreno od strane Agencije za sertifikaciju Halal kvaliteta. Njime organizacija obezbeđuje da proizvod mogu da koriste svi oni koji poštuju zakone i učenja islama u pogledu konzumiranja hrane.

Dobijanje sertifikata nije previše jednostavno, postoje određena pravila koja se moraju poštovati:

– Kompanija koja je zainteresovana za uvođenje  Halal standarda i sertifikaciju mora aplicirati Agenciji Islamske zajednice. Kompanija, zajedno sa organizacijom, politikom i proizvodnom praksom, moraju da budu ocenjeni od strane nadzornih organizacija – ističe sagovornica.

Faze sertifikacije su sledeće :

– Prijava za sertifikaciju – popunjavanje formulara, kojom Agenciji dajemo osnovne informacije o kompaniji i proizvodima koje želimo da sertifikujemo.

– Preliminarno ocenjivanje od strane Agencije – pregled pogona i organizacije u cilju ocene spremnosti i davanja predloga za eventualno unapređenje u cilju ispunjena zahteva u potpunosti.

– Edukacija od strane agencije, svih zaposlenih koji su zaduženi za implementaciju i održavanje zahteva halal standarda.

– Sertifikacijski audit, ocenjivanje na terenu – konačan pregled stanja fabrike i stanja koje ispunjava zahteve postavljene Halal standardom, provera dokumentacije.

– Sertifikacija – dodela sertifikata na nivou jedne godine za sve odobrene proizvode.

Proizvodi koji imaju ovaj sertifikat jasno su naznačeni obeležjem.

– Halal proizvodi su naznačeni na Halal sertifikatu koji poseduje kompanija. Svi proizvodi koji su proizvedeni po Halal-u mogu biti obeleženi Halal znakom na svom pakovanju. Halal znak doprinosi prepoznatljivosti Halal proizvoda na tržištu – Emina Mihaljević, sektor Upravljanja kvalitetom u kompaniji „Neoplanta”.