U Švajcarskoj uvode minimalac od 4.000 franaka?

Švajcarska, koja je poznata po visokom životnom standardu, mogla bi zauzeti prvo mesto u svetu po visini minimalne plate.

Švajcarski birači 18. maja izlaze na referendum na kojem će se glasati o minimalnoj plati od 22 švajcarska franka po satu, odnosno 4.000 franaka mesečno.

Švajcarska trenutno nema propisanu minimalnu platu, ali 90 odsto radnika već zarađuje više od 4.000 franaka mesečno.

Zagovornici uvođenja minimalne plate smatraju, da će ova mera pomoći potplaćenim radnicima, jer su i troškovi života u Švajcarskoj visoki.

Referendumi, ključni element švajcarskog političkog sistema, održavaju se četiri puta godišnje. Birači su često na strani poslodavaca, pa je tako 2012. odbijen predlog kojim bi radnici dobili šest nedelja plaćenog godišnjeg odmora.

Iako u Švajcarskoj posluju mnoge velike kompanije, poput „Nestlea” ili „Novartisa”, dve trećine radnika zaposleno je u malim i srednjim preduzećima.

Predlog za uvođenje minimalne plate naišao je na otpor poslodavaca. Alpura, udruženje švajcarskih servisa za čišćenje, protivi se ovom predlogu jer smatraju da će on smanjiti broj radnih mesta i pogoršati uslove rada. Njihovi radnici zarađuju između 18,50 i 26,50 švajcarskih franaka po satu.

Protiv su i velike kompanije poput „Nestlea”, „Novartisa” i „Svoča”, koje smatraju da bi uvođenje ovog minimalca moglo da nanese štetu privredi.

Prosečno domaćinstvo od dva člana za poreze, socijalno i zdravstveno osiguranje mesečno izdvaja 2.643 švajcarska franka. Na svakodnevne potrebe, odnosno hranu, stanarinu, odeću i prevoz odlazi 5.498 franaka.

Stopa nezaposlenosti prema kriterijumima Međunarodne organizacije rada, iznosila je 4,1 odsto.