Umesto u Rusiju, voće i povrće podeliće siromašnima

Ministar poljoprivrede Poljske, Marek Savicki, očekuje da će najmanje 10 odsto voća i povrća koje zbog embarga ne može na rusko tržište, biti podeljeno siromašnima u Poljskoj, preko banke hrane i humanitarnih organizacija.

– Svi proizvodi koji su pod ruskim embargom mogu da se isporuče u banke hrane, Crvenom krstu, Karitasu i manjim dobrotvornim organizacijama. Princip je prost – svaka prijava viška hrane biće prihvaćena, međutim, ta hrana ne može opet da se vraća na tržište ni da bude objekt trgovine. Na taj način siromašni mogu da dobiju oko 10 odsto hrane koja je trebalo da bude izvezena u Rusiju – kazao je Savicki televiziji TVN24.

Po oceni Savickog, konačni gubici i posledice ruskog embarga na poljoprivredne proizvode iz zemalja Evropske unije koje je Moskva uvela kao uzvratnu meru za sankcije Unije, moći će da se procene tek marta iduće godine.

– Prisutni smo na mnogim tržištima, imamo fitosanitarne i veterinarske dozvole, međutim, deo izvoznika je plasirao proizvode pre svega na ruskom tržištu zato što je blizu – kazao je Savicki.

Ministarstvo privrede je još dok je očekivao ruske kontrasankcije, izdvojilo perspektivna tržišta na kojima će pomagati promociju poljskih proizvoda. Pored Dalekog istoka, Vlada će pomoći traganje za poslovnim partnerima i na Zapadnom Balkanu, a među 11 prioritetnih zemalja za saradnju je Srbija.

Varšava je apelovala na američku administraciju da više otvori tržište SAD za poljske jabuke, i da pojednostavi deo tehničkih procedura za odobravanje uvoza voća i povrća iz Poljske u SAD.

Poljski privrednici pokrenuli su inicijativu da Vlada ukloni domaće poreske barijere, da bi preduzeća u Poljskoj mogla da jabuke ponude svojim zaposlenim, a da se to uračuna u troškove preduzeća i tako pomogne domaće voćarstvo.

Biznis portal “Puls biznesu” još uoči uvođenja embarga, 1. avgusta je pokrenuo uspešnu internet kampanju “Jedi jabuke u inat Putinu” i medije i interent su preplavile fotografije Poljaka i slavnih ličnosti i zvaničnika kako jedu jabuke.

Kampanja je proširena na jabukovaču, alkoholno piće od jabuka, malo poznato u Poljskoj gde caruju votka i pivo, a sada “sajder”, u inat ruskom predsedniku, toplo preporučuje i predsednik Poljske Bronjislav Komorovski.

Međutim, jabukovača, čak i kada bi naglo, iz inata postala popularna među Poljacima, ipak teško može da spase voćare.

Poljaci su prošle godine popili 3,7 milijardi litara piva i 364,3 miliona litara votke, dok je “sajder” činio svega jedan odsto ukupne potrošnje, oko dva miliona litara.

Zvanično se u Poljskoj procenjuje da će ovogodišnja proizvodnja jabukovače dostići 10 miliona litara, ali za to će iskoristiti svega 15.000 tona jabuka, dok se u Poljskoj u voćnjacima 60.000 proizvođača obere 3,5 miliona tona jabuka i to mahom sorti koje nisu
pogodne za “sajder”.

Ministar Savicki kazao je televiziji TVN24 da je dobio uveravanja u Evropskoj komisiji da je 125 miliona evra kompenzacija za evropske voćare i povrtare iz fonda opštih rezervi samo početna suma i da će se prema potrebi odobravati i dalje kompenzacije.