UPOZORENJE STRUČNJAKA: 2015. će biti godina ekonomskog HAOSA

Da li će 2015. biti godina finansijskih katastrofa, ekonomskog haosa i početka sledeće svetske depresije? U proteklih nekoliko godina, bili smo svedoci rasta finansijskih balona.

Uprkos predviđanjima da ti baloni mogu da puknu u bilo kom trenutku, oni su samo nastavili da se šire. Međutim, kao što je već viđeno 2001. i 2008. godine, svi finansijski baloni jednom puknu, a posledice budu katastrofalne.

Glasovi upozorenja su sve jači. Sledi 11 predviđanja za ekonomsku katastrofu u 2015. godini od strane najistaknutijih stručnjaka širom sveta:

#1 Bil Flekenštajn: „Oni pokušavaju da podignu berzu i ekonomiju zajedno sa njom. To neće moći tako. Dogodiće se velika nesreća. Kada ljudi shvate da je u pitanju jedna velika šarada, dolar će potonuti, berza će potonuti, a uz malo sreće i obveznice. Zlato će takođe propratiti sve to u istom periodu”.

#2 Džon Fikenek: „U SAD, Šilerov ciklično namešteni odnos cena i prihoda (CAPE) za berzanski indeks S&P 500 iznosi 27,2, što je negde oko 64% više od istorijskog proseka 16,6. Samo tri puta je bio veći od toga od 1882. godine, a to je bilo 1929., 2000. i 2007. godine”.

#3 Ambroz Evans-Pričard, jedan od najpoštovanijih ekonomskih novinara na planeti: „Evrozona će se naći u deflaciji do februara, kada će pokušavati da zapali svoje drvo kresanjem kamenja. Prave kamatne stope će porasti. Dug će nastaviti da se povećava većom brzinom od nominalne BDP vrednosti. Region će potonuti još dublje u zamku kamata”.

#4 Džerom Levi Centar za predviđanje, koji je uspešno predvideo pucanje drugorazrednog balona hipoteka 2007. godine: „Očigledno je da smer svih skorašnjih vesti o globalnoj ekonomiji ukazuje na krizu u 2015. godini”.

#5 Pol Krejg Roberts: „Zapadna kula od karata (finansijski sistem) bi se mogla srušiti u bilo kom trenutku. Ne postoje ekonomske osnove koje podržavaju cene akcija, kao što ne postoje ni ekonomske osnove koje podržavaju jak dolar…”

#6 Dejvid Tajs: „Imam onaj isti osećaj koji sam imao 1998., 1999., ali i 2005. i 2006. godine. Ovo će loše da se završi, ubeđen sam u to”.

#7 Liz Kapo MekKormik i Suzan Voker: „Spremite se za katastrofalnu godinu za obveznice SAD. To je poruka koju šalju sa Vol Strita”.

#8 Phoenix Capital Research: „Sve će biti pogođeno. Većinu „oporavka” od prethodnih 5 godina činili su pozajmljeni dolari. Sada kada je američki dolar dospeo van višegodišnjeg dometa, može se očekivati sve više „rizičnih sredstava” (čitati: projekata ili ulaganja finansiranih pozajmljenim dolarima) koja će pući. Nafta je tek početak.

Ako se stvari pošteno zahuktaju, postoji mogućnost eksplozije od 9 triliona dolara. Zamislite da čitave ekonomije Nemačke i Japana eksplodiraju i shvatićete kakav će to uticaj imati na finansijski sistem”.

#9 Rob Kirbi: „Ovaj pad cene sirove nafte će samo da izazove još jednu krizu. Ona će biti povezana sa dugom novca iskorišćenog za finansiranje proizvodnje nafte iz škriljaca u Severnoj Americi. Navodi se da taj dug iznosi pola triliona dolara. Kada obveznice počnu da padaju, ugroziće se budućnost finansijskih institucija koje treba da otplate taj dug. To će verovatno biti signal za još jedno kvantitativno olakšavanje (QE) Federalnih rezervi. Finansijska elita traži izgovor za novo štampanje novca, a novac će se uzeti sa računa sa ušteđevinom i iz penzionih fondova. To je ono što nas očekuje u bliskoj budućnosti”

#10 Džon Ing: „Kolaps iz 2008. godine je bio samo proba u odnosu na ono sa čime će se svet ovoga puta suočiti. Ovaj put je vlast mnogo više zadužena nego što je to bio privatni sektor.
Dakle, ovog puta će kolaps biti mnogo puta veći nego 2008. godine”.

#11 Džerald Selente: „U pitanju je zloupotreba poverenja koja se još naziva i Ponci šema. Ona će uskoro razotkriti.

Šta će se desiti? Uočićemo paniku na Vol Stritu, ali i širom sveta”.

Priča se o izvesnom ciklusu od sedam godina koji svaku put proprati finansijski kolaps. Poslednja dva veća kolapsa berze su se dogodila 2001. i 2008. godine, a sada je 2015. godina.

Da li će se ciklus ponoviti?

Međutim, i dalje postoje sumnjivci, jednako kao i 2000. i 2007. godine, koji su u potpunosti ubeđeni da se neće dogoditi ništa.

Iako ekonomski osnovi Amerike nastavljaju da se pogoršavaju, dugovi nastavljaju da rastu i sve objektivne mere pokazuju da je Vol Strit podložan kolapsu više nego ikada do sada, mnogi nastavljaju da se rugaju neminovnom finansijskom kolapsu.