Zeleniš čuva dinar: Jeftinije povrće oborilo inflaciju, najniža za 7 godina!

Od osnovnih kategorija potrošačke korpe koje utiču na inflaciju, zadržale su se jedino cene energije, dok su sve ostale kategorije pojeftinile - hrana najviše.

Pojeftinjenje hrane, pre svega povrća, donelo je Srbiji u martu ove godine, u odnosu na prethodni mesec, najnižu inflaciju u poslednjih sedam godina. U martu je zabeležena deflacija, odnosno negativna inflacija od 0,3 odsto, izjavila je saradnica časopisa MAT Gordana Vukotić – Cotič, i dodala da je to najniža inflacija od kada se prate statističke cene, od 2007. godine.
Precizirala je da su se, od osnovnih kategorija potrošačke korpe koje utiču na inflaciju, zadržale jedino cene energije, dok su sve ostale kategorije pojeftinile.

– Najviše je pojeftinila hrana i to je dalo najveći doprinos deflaciji – rekla je Vukotić-Cotić na predstavljanju najnovijeg broja Makroekonomskih analiza i trendova. Hrana je, kako kaže, pojeftinila u relativnom smislu više nego alkoholna pića, a neprerađena hrana je pojeftinila više nego prerađena. U okviru neprerađene, dodaje, najviše je pojeftinilo povrće.

– Pojeftinjenje svežeg povrća od 5,1 odsto dalo je 0,26 procentnih poena deflacije, dok je pojeftinjenje prehrambenih proizvoda dalo ukupno 27 procentnih poena. Tako je na deflaciju najviše uticalo pojeftinjenje povrća – naglasila je Vukotić-Cotič. Ona je rekla da je međugodišnja inflacija u martu iznosila 2,3 odsto, što je prvi put u ovoj godini ispod donje granice dozvoljenog odstupanja od cilja.

– Da hrana nije pojeftinila za 2,2 odsto, inflacija bi iznosila koliko i u januaru ove godine, odnosno 3,1 odsto – rekla je Vukotić-Cotič.

Rast cena usluga je, kako kaže, stagnirao, a i neprehrambeni proizvodi bez energije su usporili rast cena. Prema njenim rečima, od oktobra 2013. beleži se znatnije učešće potrošačke korpe, s pojeftinjenjem u ukupnoj potrošačkoj korpi. Ono je, kaže, u martu povećano u odnosu na februar sa 31,6 na 33,5 odsto.